Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

kestovaipoille vaippapussi omatekemä

Vierailija
29.06.2014 |

Mistä kierrätysmateriaalista (Kankaasta) voisi tehdä vaippapussin likaisille kestovaipoille? Pitäisi siis kankaan kestää 60c pesua 1-2pv välein ja estää hajuja :)

 

Esim farkkukangas estääkö hajua? 

En haluaisi mennä kangaskauppaan ostamaan pul-kangasta tms. 

 

Neuvoja? Vai auttaako vain kosteussuojattu kangas hajuihin?

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
29.06.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Missä ajattelit säilyttää sitä pussia? Mulla on vaipat ihan sangossa, eivätkä haise, koska sanko on viileässä paikassa.

Vierailija
2/5 |
29.06.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos nyt ihan järjellä ajattelet niin josse kusi valuu sen pussin läpi lattialle niin varmaan se alkaa haista?

Tilaa netistä kangasta josset halua mennä kangaskauppaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
29.06.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

hajusta en tiedä, mutta onhan ne vaipat nyt märkiäkin niin pitäisihän sen estää se kosteuskin vai meinaatko kotiin likapyykkipussiksi. Jos pitää pitää hajut ja kosteus niin muovipussi on ihan käypä ratkaisu. Farkku ei estä hajua. Paras tapa estää hajut on antaa niiden vaippojen kuivua ja se onnistuu parhaiten avoimessa astiassa levällään tai suljetussa ämpärissä etikkavedessä. 

Vierailija
4/5 |
29.06.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Huoh, pistää nämä äitihormonit kai sekaisin, kun en tajunnut tätä  kysymystä aloittaessani, että tosiaan eihän esim farkku ole kosteussuojattu...:D

 

ap

Vierailija
5/5 |
29.06.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos tosiaan tarvitset vaippapussia mukaan otettavaksi esim. kaupunkireissulle, muovipussi on ihan hyvä, tai oikeastaan parempi kuin PUL-pussi (joka saattaa falskata, etenkin saumoista). Jos taas ajattelet kotisäilytystä, joku muu astia on parempi.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän viisi kaksi