Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Rautakaupan hittituote osoittautui ympäristöpommiksi – ”Käytännössä vedellä jatkettua muoviliisteriä

Vierailija
22.05.2026 |

Lopettakaa terassien muovittaminen – palataan aitoihin puuöljyihin 

 

Nykyinen keskustelu mikromuoveista ja pohjavesien suojelusta tuntuu hurskastelulta, kun katsoo, mitä ihmiset kalliille terasseilleen levittävät. Rautakauppias myy hymyillen vesiohenteista puuöljyä, joka on käytännössä vedellä jatkettua muoviliisteriä.

Tämä "erikeeperipaska" ei imeydy, vaan tekee puun pintaan kalvon. Kun aurinko ja talven pakkaset tekevät tehtävänsä, kalvo murenee. Ne hiukkaset eivät katoa minnekään, vaan huuhtoutuvat tontilta suoraan pohjaveteen.

Puunsuojauksen ei tarvitse olla kemianteollisuuden muovileikkiä. Aito kiinanpuuöljy, vernissa ja puutärpätti ovat luonnontuotteita, jotka suojaavat puun rakenteen sisältäpäin ilman kalvoja. On käsittämätöntä, miten helposti ihmiset saadaan ostamaan kallista muovivettä, vaikka kunnon aineet olisivat olleet olemassa jo vuosisatoja.

 

 

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
22.05.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei meidän tontilla ainakaan ole pohjavesi noin ylhäällä, kyllä pintavesi tulee ennen sitä vastaan.

Vierailija
2/4 |
22.05.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei saatana...

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
22.05.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Totta turiset. Ihmisten yksinkertaisuus saa ostamaan kaikkea myrkyllistä pskaa.

Vierailija
4/4 |
22.05.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Saunaan laittavat samanlaisia. 

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä yksi kolme