Missä ja miten leskeytyneet ikäihmiset tapaavat toisiaan alkaakseen seurustelemaan?
Tuli mieleen Gustav Hägglundista. Hänkin jo 86-vuotias mies. Jäi leskeksi pari vuotta sitten ja nyt hiljattain tapasi Elvi Rangellin jonka kanssa hän pariutui. Onko osalla ikäihmisistä jotkut sosiaaliset piirit joissa leskelle suositellaan jotakuta toista yksin olevaa ikäihmistä? Tunsin he tinderissä tapaavat taikka baarissa.
Kommentit (9)
Vaikkapa Eläkeliiton tapahtumissa, tansseissa, harrastuksissa jne.
KIrkollisissa tapahtumissa ja tilaisuuksissa, joissa tarjoillaan kahvia yms.
- anteeks saako tähän istua?
- toki saa
- täällä on niin paljon ihmisiä tänä vuonna että vaikea löytää tyhjiä tuoleja. mutta ihan kiva että on vilkasta
- juu, niin on. nyt kun tämä tapahtuma järjestettiin pitkästä aikaa niin moni tulee kauempaakin. täällä on niin positiivinen tunnelma aina.
- niin on. tykkään kanssa että jutellaan mukavista asioista. uutiset on niin täynnä negatiivisia asioita että tekee hyvää osallistua tällaisiin mukaviin tapahtumiin joissa on positiivinen tunnelma
- älä muuta sano. näin eläkkeellä ei enää edes tarvi koko aikaa seurata maailman tapahtumia, olla ajan hermoilla
- se on just näin. ajattelin tänä aamuna samaa. kuule, ootko sä juonut jo kahvia?
- no en itse asiassa vielä ole.
- lähetkö seuraksi tuonne kahvitelttaan?
- mikä ettei
Eläkeläisillähän on yhdistyksiä ja tapahtumia vaikka millä mitoin.
Tinderissä mun kaveri tapasi. Jäi leskeksi 36-vuotiaana.
Vierailija kirjoitti:
Hautausmaalla?
No ei. On siellä muutama leskimies tullut sössöttämään, mutta en ole heistä kiinnostunut.
Vierailija kirjoitti:
Tinderissä mun kaveri tapasi. Jäi leskeksi 36-vuotiaana.
Tässä kysyttiinkin leskeytyneistä IKÄihmisistä. 36-vuotias ei ole ikäihminen.
tuskin