Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Pian eläkkeelle otanko asuntolainaa vai vuokralle?

Vierailija
28.06.2021 |

Jään pian eläkkeelle saan n 1000e eläkettä kuussa.Säästöjä jonkin verran. Kannattaako minun hakea aso asuntoa, mennä vuokralle vai ostaa halvalla oma asunto, eli maksan vaan osan ja loput taloyhtiölainalla?

Laskin että juuri saisin maksettua omasta talosta säästöilläni myyntihinnan. Vuokralla tuntuu että rahat menisivät hukkaan vaikkakin säästöt olisi tallessa.

Miten olette toimineet?

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
28.06.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minulla on omistusasunto ja eri paikkakunnalla vuokra-asunto. Vuokra-asuminen on niin ihanan helppoa ja huoletonta että en enää ostaisi omaa.

Vierailija
2/4 |
28.06.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olet varmaan selvittänyt minkä verran saat asumistukea eri vaihtoehdoissa ?

Vuokra-asunnosta on helpompi lähteä jos päätätkin vaikka muuttaa paikkakuntaa.

Eläkkeesi on niin pieni, että omistusasunnossa ei taloutesi taida kestää mitään yllättäviä menoja kun se puskuri on jo käytetty asunnon ostoon.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
28.06.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vuokralle. Saat kuitenkin asumistukea.

Vierailija
4/4 |
28.06.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Saako aso asunnossa tai vuokra-asunnossa uuden kodinkoneen jos se hajoaa? Vai pitääkö maksaa itSe?

Sepä siinä onkin että omistusasunnossa taloyhtiölainat on laskettu korko 0,60 Euribor mukaan tai 0,90 euribor joten jos korot nouseekin voi tulla hankalaa maksujen kanssa koska eläkkeeni ei tule nousemaan.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme neljä kuusi