Kaveri ehdotti että jos menisin POSTIIN töihin! Siis voiko olla alempiarvoisempaa, alemmin palkattua ja huonompaa työtä kuin POSTIN työ?
Miten tuolla edes elää? Varmaan tuillakin saa enemmän.
MItäköhän kaverini oikein ajatttelee minusta
Kommentit (10)
Ainahan voit myydä peräaukkoasi ja suutasi, ilmeisesti arvostat ko. työtä enemmän. 👍
Nykyäänhän sitä hommaa tuputetaan kaikkialta. Työkkärin täti oikein kovasti aneli, että mun pitäis hakea kun niin monta paikkaa auki. Palkkahan oli jotain reilu 10euroa tunti ja muutama tunti päivässä.
Ei siinä jos pääsisi postin listoille. Mutta nykyään kaikki palkataan vuokrafirmojen kautta, jossa palkka ja edut on vielä pskempia.
Ei todellakaan kannata. Posti ei enää palkkaa ketään, vaan käyttää vuokraorjia (jo vuonna 2015 joulu- ja kesäapulaisiksi haluttiin ottaa ihmisiä vain SOLin kautta eikä enää suoraan Postille). P*skaduunipaikka nykyään.
Edes mennyt enoni oli postinjakaja , ja hyvin pärjäsi eläkkeellä .Kävi kaksi kertaa Israelissa asti oli jakaa perintöäkin mukavasti kymmenlle omaisilleen oli siis perheetön .
no älä mene, anna m a a h a n m u u t t a j i e n tehdä sekin homma
Eikös ne täyspäiväiset suomalaiset tienaa 2500 kuussa, ja kovaa heitä säälittiin lakon aikaan että miten tuolla palkalla pärjää...me jotkut pärjätään noin 1800 e bruttopalkalla.
Museotyot on alemmalla palkalla, eikä kansa arvosta.
Se on ollut ennen melko hyvä työpaikka, mutta nykyään ei enää. Tunnen useampia ihmisiä, jotka ovat olleet töissä Postissa.
Ajatella, että postinjakaja oli aikanaan arvostettu valtion virkamies.
Alas on luisunut taso monessa asiassa tässä maassa.