Paras viime aikoina näkemäsi elokuva?
Kommentit (18)
Changeling oli hyvä! Ja samoin Pahatar yllätti ja herkisti tällaisen joka ei lasten leffoja jaksa katsella.
Briteillä mennään.
Uusi Sherlock tv-sarja on oikeastaan 9 elokuvaa ja parasta, mitä tv:stä tulee.
Varsinaisista elokuvista brittiläiset Gravity (olen avaruushullu, joten tää oli herkkua, kuvaus oli todella hyvää), 12 years of slave (loistavaa näyttelemistä, brittiläistä laatua parhaimmillaan Ejiofor, Fassbender, Cumberbatch ja toki ohjaajakin on brittiläinen Steven McQueen).
Pahatar oli hyvä. Kuten 3 sanoi, yllättävä leffa ja nenäliinojakin tarvittiin.
Searching for Sugar man. Dokkari, mut todella uskomattoman koskettava, hienosti rakennettu tarina.
Miksi sen pitää olla viime aikoina nähty?
[quote author="Vierailija" time="14.06.2014 klo 21:42"]
Miksi sen pitää olla viime aikoina nähty?
[/quote] Haen suosituksia mitä mennä katsomaan leffateatterissa tai mitä on tullut hetki sitten telkkarista. Telkkarista tulleet voin katsella netistä.
ap
Ostin muutamalla eurolla alelaarista Vuonna 85 elokuvan. Minusta se oli ihan piristävä kokonaisuus, saamaansa kritiikkiin nähden. :)
Pidin Teemalta viime viikolla tulleesta elokuvasta Fish Tank (Akvaario), jossa on yksi suosikkinäyttelijöistäni eli Michael Fassbender. En nyt sanoisi kaikkien aikojen parhaaksi, mutta viime aikoina nähdyistä ihan hyvä.
Katsoin myös vähän aikaa sitten kasariklassikon vuodelta: Huuma (Body Heat). Yleensä ajan kultaamat elokuvat tuottaa pettymyksen, mutta tämä olikin ihan hyvä. En muistanukkaan, että William Hurt on niin loistava näyttelijä. Katleen Turnerkin ihan ok femme fatalena.
15 jatkaa: niin se elokuva on vuodelta 1981.
Millaisista elokuvista ap pitää? Heitä muutama suosikkisi viime vuosilta.
Kulkuri ja joutsen on paras ikinä tehty elokuva.
Gravity oli mahtava.