Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Tuleeko teille sydämen rytmihäiriöitä??

Vierailija
19.08.2006 |

Tämä kiusallinen vaiva ahdistaa minua. Olen kaksi kertaa käynyt päivystyksessä tämän vaivan takia ja kaikki ollut ok, sanovat vain että niitä on niin vaikea saada kiinni, mikä toki totta.

Ei niitä välttämättä päivittäin tule,mutta se outo muljahdus ahdistaa.

Kärsin myös paniikkihäiriöstä, johon kuuluu sydämen tykyttely tiheään ja välillä vaika erottaa niitä.

Lääkkeitä en voi nyt raskaana syödä. Mutta olisi kiva kuulla jos jollakin samantyyppistä.

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
19.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulle tulee niitä rasittavia muljahduksia varsinkin, jos olen väsynyt/stressaantunut.

Vierailija
2/7 |
19.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

itsellänikin on ja onneksi ovat vaarattomia joskin inhottavia.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
19.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kipua ei kylläkään tunnu.

Vierailija
4/7 |
19.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

olet oikeassa, rytmihäiriöt taitavat ollakin jo eri juttu.



ap

Vierailija
5/7 |
19.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

sydän jättää yhden lyönnin väliin ja korjaa tilanteen ylimääräisellä lyönnillä.

Vierailija
6/7 |
19.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset


Olin itse raskaana, kun sain ensimmäisen ' rytmihäiriökohtauksen' .

Sydän muljahteli useiden minuuttien ajan epätavallisesti. Tuli huono olo jne. Kävin lääkärissä, jossa minut passitettiin sydämen ultaukseen. Samalla sydäntä seurattiin vuorokauden ajan mittarilla, joka rekisteröi kaikki sydäntapahtumat.



Minulta löytyi kolmenlaisia rytmihäiriöitä, jotka kaikki todettiin vaarattomiksi. Sain kuitenkin lääkityksen häiriöihin.



Ajan saatossa olen oppinut elämään muljahtelujen kanssa. Enää ei ahdista / pelota, kuten alussa. Ensimmäisillä kerroilla, kun niitä tuli, olin varma, että kuolen :). Nyt asia hymyilyttää.



Tiedän monia ihmisiä, jotka kärsivät kyseisestä vaivasta. Ne ovat hyvin yleisiä ja vaarattomia.













Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
19.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

On niin lohduttavaa kuulla että muillakin tätä, no olipa reilusti sanottu että kiva kun teilläkin tätä,kun tätä kenellekkään soisi:)



Lääkäreistä oikeen ole ollut apua. Tai ekan kerran kun kävin päivystyksessä, naislekuri sanoi katsottuaan käyrää: " tämä on ihan ok ja yleensä nämä ovatkin ihan vaarattomia, mutta on olemassa toki vaarallisia oireita mutta niihin menehtyy nopeasti."

No jepjep, tuumasin, että kiitos kovasti arvon lääkäri lohduttavista sanoista:) Onneksi sain kommentin painettua villaisella, mutta suht tahditon kommentti, kun hän tiesi siinä vaiheessa että oireet varmasti johtuivat lapsettomuushoitojen stressistä:)