Muita joita ärsyttää vaki saikuttajat jotka ilmestyvät lomansa jälkeen ihan terveinä töihin?
Toki nyt korona- aikana se on suotavaakin, mutta näin yleisesti.
Näillä tyypeillä on ties mitä silmätulehduksia, angiinoita yms.
Sairasloman jälkeen palaavat töihin oikein terveen kuuloisina ja hyvinvoivina.
Kun taas tyypit jotka saikuttaa tyyliin 10 ja sairastavat flunssan kotona niin kyllä sen kuulee äänestä vielä pitkään sen jälkeenkin, että henkilö on oikeasti ollut kipeä.
Kommentit (13)
Hankkisit jotain kunnollista mietittävää elämääsi.
Paras on se vakiosaikuttaja, joka ensimmäisenä asiana töihin palatessaan rupeaa ulisemaan kaikesta ja puuttumaan muiden asioihin. Ja kohta ollaan taas saikulla.
Hyvähän se on, että ovat parantuneet sairaslomansa aikana.
Julkisella sektorilla on paljon sellaista minkä voisi yksityistää. Siihen loppuisi saikuttelut.
Meillä on valitettavasti tuollainen lusmu töissä.
Saikutus kiihtyi kun työnantaja vaati käyttämään maskia, ja se ei sopinut tämän hörhön ajatusmaailmaan, osallistui pidemmän saikkunsa aikana jopa mielenosoitukseen koronatoimenpiteitä vastaan. Töihin tultuaan sanoi, ettei huvittanut tulla töihin.
Ylimielinen ääliö koko tyyppi, ja ihan keski- ikäinen nainen jolta odottaisi kypsempää käytöstä.
Onneksi ei tule enää kesäloman jälkeen.
Vierailija kirjoitti:
Meillä on valitettavasti tuollainen lusmu töissä.
Saikutus kiihtyi kun työnantaja vaati käyttämään maskia, ja se ei sopinut tämän hörhön ajatusmaailmaan, osallistui pidemmän saikkunsa aikana jopa mielenosoitukseen koronatoimenpiteitä vastaan. Töihin tultuaan sanoi, ettei huvittanut tulla töihin.
Ylimielinen ääliö koko tyyppi, ja ihan keski- ikäinen nainen jolta odottaisi kypsempää käytöstä.
Onneksi ei tule enää kesäloman jälkeen.
Saapahan nukkua aamut rauhassa.
Meillä oli 2020 vuosi niin, ettei vakiosaikuttajat saikuttaneet ollenkaan. Mm. koronatesti pelotti ja muuta (ta vaatii koronatestiin esimerkiksi flunssasta, vatsataudista). Eivät kyllä olleet sairaana töissäkään. Nyt vuonna 2021 on pikkuhiljaa alkanut taas saikuttelut... On vaivoja, joihin ei tarvitse koronatestiä esim. päänsärkyä, selkäkipua, käsikipua jne., joita ei ennen ole ollut ja yksityinen lääkäri kyllä kirjoittaa sen pari päivää saikkua.
Mä olen sitten taas joutunut saikuttamaan valitettavan paljon viimeisen vuoden aikana. Töihin ei voi mennä yhtään kipeän oloisena tai kuuloisena. Oikein hävettää kuinka paljon koronan takia pitänyt olla poissa! Ennen normaalisti olisin mennyt flunssan jälkeen töihin heti, kun olo sallii, mutta nykyään pitää maata kotona tasan niin kauan, kun ääni yhtään kähisee. 🤦♀️ Kiva jos joku tosiaan ajattelee, että tuolla se vaan huvikseen saikuttaa...
Pitäisikö sitten tulla liian aikaisin sairaana töihin? Minun työpaikassa sellaiset ajetaan takaisin kotiin sairastamaan. Jos pomo ei huomaa asiaa, ainakin yksi topakka työkaveri menee ilmoittamaan asiasta pomolle.
Minä oon tällainen sarjasaikuttaja. Joka viikko melkeen joudun olemaan päivän pois. Syynä krooniset sairaudet kuten vaikea atooppinen ihottuma, allergiat ja astma . Ne temppuilee jatkuvasti vaikka kuin pidän itestäni huolta ja syön melko terveellisesti. Minua varmaa pidetään iha lusmuna töissä :( hävettää hirveesti aina tehä työaikakorjauksia intraan ja ilmottaa poissaoloista pomolle. Toistaiseksi kukaan ei oo valittanu/kyseenalaistanu.
N33
Töissä käydään terveenä. Miksi töihin pitäisi tulla toipilaana?
Nytki oon saikulla ja vähän pidemmällä sellaisella koska siitepöly iski kunnolla keuhkoihin.
T 11
Siis tyylin kerran 10 vuodessa. T.ap