Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Perheenne koko ja paljonko menee ruokaa(sis.hygienia) ruokaan per kuukausi

Vierailija
07.08.2008 |

Ajattelin vaan kun meillä menee ehkä 400-500 euroa. 2 ja 4v lapset,onko paljon?

Kommentit (19)

Vierailija
1/19 |
07.08.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Löysin pennun "pimeiltä markkinoilta" toiselta puolelta suomea, en vielä ole nähnyt kuvia. Omistaja kertoo pentujen olevan leikkisiä, terveen oloisia ja elänlääkäri tarkistaa ne ennen ostohetkeä. Kuitenkin mietityttää onko omistaja jokin pentutehtailija ja millaiset vanhemmat sitten ovat.. Omistaja kuitenkin kertoo että vanhemmilta löytyy paperit.



Mutta hinta on vain n.300 halvempi kuin kennelistä ostettaessa. Eli kysynkin nyt onko kukaan ostanut tälläistä ei rekisteröityä pentua ja onko ollut jotain ongelmia?

Vierailija
2/19 |
07.08.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä menee n. 1500e kuussa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/19 |
07.08.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vaikka rahat on joksus tiukalla, niinn ei sillä tiedolla silti tee mitään.

Vierailija
4/19 |
07.08.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä on melkein vuoden ikäinen koira. Ostettiin se joltain hämärähemmolta. Oli rokotettu ja sirutettu. Luultavasti oli pentutehtailija mutta halusimme pelastaa pennun. Terve ja hyväluonteinen koira tuosta on kasvanut kun ollaan koulutettu ja rakastettu paljon.

Vierailija
5/19 |
07.08.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vaipat ja piltit+tuttelit tekee aika paljon, tosin ainakin ruokien osalta kustannukset hieman laskee. Myös aikuisten oluet/siiderit tekee aika paljon, kun oikein alkaa asiaa pohtimaan.

Vierailija
6/19 |
07.08.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

menee noin 400€ marketteihin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/19 |
07.08.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

eli 60-400e kuussa. 5 henkeä ja 4 elukkaa.

Vierailija
8/19 |
07.08.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Menee ehkä 400, tarkkaa summaa en tiedä. Joka tapauksessa ostetaan halvimmat merkit ja kaikki mahdollisimman halvalla, joten sillä kokonaissummalla ei väliä kun ei yhtään pysty sitä pienentämään.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/19 |
07.08.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä menee 500-550€/kk. 4-henkinen perhe, lapset 2v. ja 5v.

Vierailija
10/19 |
07.08.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

varmaan jotain 800 € / kk

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/19 |
07.08.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Teemme melkein kaikki ruokaostokset s-ketjun kaupoissa ja esim kesäkuulta ostot oli yhteensä noin 400 euroa. Muista kaupoista ollaan ostettu ehkä 50 eurolla ruokaostoksia.



eli olisiko noin 450 euroa



kaksi aikuista ja kolme lasta (2-9v)



emme osta eineksiä, syömme paljon kasviksia, nuorin käyttää osin vielä kertiksiä, shmapoot ostan kampaajalta, mies kesäkuun töissä ja minä lasten kanssa kotona tosin yksi 5pvän "täyshoitoreissu" mummolaan tehtiin.... tässä osviittaa mistä summa voi koostua

Vierailija
12/19 |
07.08.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

rahaa menee n 900€/kk. n 2x kuukaudessa tuo isompi sakki syömässä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/19 |
07.08.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meitä on 2 aikuista ja 2 lasta 1v ja 3v.



Asumme Pohjois-suomessa. Luulen, että paikkakunnalla on jonkin verran merktystä tässä. Etelässä kalliimpaa.

Vierailija
14/19 |
07.08.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

ostaa ison purkin mäntysuopaa ja pesee sillä niin itsensä kuin kotinsakin ja jättää deodorantit ym hajusteet kokonaan pois. Niin ja kestoterveyssiteet myös käyttöön.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/19 |
07.08.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

2 aikuista, 10kk ja 2v lapset

(tuohon kyllä sisältyy vaipat yhdelle)

Vierailija
16/19 |
07.08.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

2 aikuista 4 lasta 2kk-10v n. 400/kk

Vierailija
17/19 |
07.08.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

meillä menee 600-800 euroa kuussa. 2 aikuista+ 3 lasta....

Vierailija
18/19 |
07.08.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

2 aikuista ja 5 lasta(vanhin 8-v) + hevoset,koirat ja kissat

Vierailija
19/19 |
07.08.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aika tarkkaan 550 e kuukaudessa menee ruokaan.