Tekisitkö omasta lapsestasi rikosilmoituksen, jos tietäisit hänen tehneen jonkun rikoksen?
Jos vaikka saisit tietää, että oma lapsesi myy huumeita ja on pahoinpidellyt jonkun. Tekisitkö rikosilmoituksen, vai "suojelisitko" lastasi?
Kommentit (17)
En tekisi rikosilmoitusta, mutta ilmiantaisin poliisille. Tosin pahoinpitelystä olisi hankala mitään kertoa, ellen itse tai joku perheenjäsen olisi se pahoinpidelty.
Tekisin, miksi rikollisia pitäisi suojella? Jos pääsee kuin koira veräjästä niin uusii aina vaan rikoksen entistä pahempana.
Tietenkin ilmiantaisin, jos rikos olisi vakava. Esim. huumekauppa, raiskaus, murha/tappo jne. Sensijaan näpistys ym. vaarattomat jättäisin ilmiantamatta. Tosin jos yrittäisi näpistää minun nähden, niin kertoisin kassalle 😏.
En tietenkään ilmiantaisi, vaan alkaisin varmuuden vuoksi etsimään hyvää asianajajaa.
Jos myisi huumeita, niin ilmiantaisin. Jossain vaiheessa käry käy kuitenkin, ja sitten voi tulla isompi kakku. Jos henki säästyy siihen asti.
Tekisin. Haluan lapseni oppivan että teoilla on seurauksia. Ja rikollisilla teoilla vähän enemmän seurauksia.
En todellakaan. Ja tuntemattomilta kamankauppaaja-Jonneilta kiristäisin vaikenemisrahaa.
Omaa perheenjäsentä pitää auttaa vaikka ruumíin hävittämisessä. Siinä sitä vasta luottamusta punnitaankin.
Kyllä jos olisi tehnyt henkirikoksen tai muu rikos olisi kohdistunut minuun tai muuhun läheiseeni mutta muutoin en.
Vierailija kirjoitti:
Omaa perheenjäsentä pitää auttaa vaikka ruumíin hävittämisessä. Siinä sitä vasta luottamusta punnitaankin.
Saudeissa ne osaavat ne hommat.
Jonnet on niin tolloja elämänkokemuksen puutteen vuoksi, että käräyttävät kyllä ihan itse itsensä. Älä sinä huoli.
En tekisi. Ei siitä seuraa mitään hyvää.
Tämän takia en koskaan myöntäisi kenellekään perheenjäsenelle tai edes tutulle polttelevani kukkaa toisinaan. Joku menisi kuitenkin ilmiantamaan poliisille. Suomi on kyylääjien ja selkäänpuukottajien luvattu maa.
Riippuu rikoksesta. Jos se olisi jokin missä joku toinen on joutunut kärsimään teosta, tekisin kyllä.
Varmaan tekisin. Olenhan tehnytkin tavallaan.