Miksi joissain kunnissa riskiryhmä 1:n ja 2:n rokotukset alkavat saamaan aikaan?
Tappelevat samoista rokotusajoista vaikka ryhmä 1:n piti olla etusijalla.
Kommentit (7)
Mistä tiedät ettei joku kuulukaan 1. ryhmään? Jos se vaan ei ole kertonut sulle kaikkia vaivojaan?
Vierailija kirjoitti:
Mistä tiedät ettei joku kuulukaan 1. ryhmään? Jos se vaan ei ole kertonut sulle kaikkia vaivojaan?
?
Kuntien sivuilla lukee mitkä ryhmät saa varata. Joissakin kunnissa alkoi samaan aikaan 1 ja 2.
On niin paljon rokotteita jo tarjolla, että voidaan pitää molemmat ryhmät auki.
Mitä nopeammin riskiryhmäläiset varaavat ajan, sen nopeammin me riskiryhmättömätkin pääsemme.
Hop hop, varatkaa jo!
Jos on pieni kunta, niin kohderyhmät voivat olla niin pieniä ettei rokottamiseen mene kovin kauan. Esim. diabeetikoista ja sydänsairaista on iso osa rokotettu jo iän perusteella. Siksi voi olla mielekkäämpää, että tarjolla on enemmän rokotuspäiviä koko kohderyhmälle kuin että 1. riskiryhmä rokotettaisiin tällä viikolla ja 2. ryhmä ensi viikolla.
Ehkä siellä kunnissa on helpompi tehdä asiat näin. Jos ykkösiä ei ole rynnimässä sankoin joukoin piikille, niin otettavat sitten kakkosia joukkoon, ettei mene rokotteita hukkaan.
Itse kuulun ykköseen, enkä ole vielä piikillä käynyt. Jäin odottelemaan uutisia esim AstraZenecasta yms. rokotteista, mitä kaikkea voi mennä pieleen. ;)
Epäreilua on kyllä. Ja Tampereella 65-69 vuotiaat ohittivat riskiryhmä 2: alle 65 vuotiaat rokotusjonossa. :(
N50+astma
Pitääkö niistä oikein tapella? Otahan rauhallisesti.