Kuinka nopeasti sektion jälkeen saa alkaa treenaamaan vatsalihaksia?
Kommentit (6)
Kysyin gyneltä ja gyne sanoi että " kyllä ne sitten umpeutuvat kun lapset on tehty!" . No, uutta raskautta toivottiinkin mutta kyllä vähän pelottaa että minkä näköinen maha tämän jälkeen on :(
Minullakin on vielä sellainen sentin rako, mutta antoivat luvan tehdä varovasti ns. korsettia vahvistavia liikkeitä, ei siis mitään istumaannousuja. Joten kyllä siihen aikaa menee, ja varmaan seuraavassa raskaudessa sitten vielä pitempään. No ei voi mittää :/ t2
Lantionpojaa aloin jumpata (geishakuulat apuna) jo 3 viikkoa sektiosta.
mutta tein toosi varovasti, ei mitään repimistä. Enimmäkseen tein lantionpohjan lihasharjoituksia, mutta siinä sivussa myös varovaisia treeneja asennoissa, joissa pitää käyttää myös vatsalihaksia (syviä). Koklasin eka miltä tuntuu ja sit jos meni hyvin, niin seuraavalla kerralla enemmän.
vatsalihasliikkeitä tein aluksi varovasti, mutta jo 2 kuukauden kuluttua vatsa oli litteä ja lihakset selkeästi näkyvissä.
Itse en voinut tehdä vatsoja kunnes melkein 6kk synnytyksestä, koska pitkät vatsalihakset (heh, en tiedä oikeaa termiä) erkanivat keskeltä, ja niiden palautumiseen meni todella pitkään. Nytkin on pitänyt ottaa iisisti muuten alkaa koskea alavatsalla.