Nielurisaleikkaus
Oon menossa nielurisojen leikkaukseen ja ajattelin kysyä kaikesta siihen liittyvästä. Mihin aikaan päivästä leikattiin, koska pääsee kotiin? Oksensitko? KIpu?
Entäs syöminen ja sairasloma? Ja tulipa mieleeni vielä sekin, että jos kurkku on kovin kipeä eikä saa syötyä niin LAIHDUITKO? ;)
kiitos
Kommentit (12)
Entä muuttuuko ääni? Kaveri väitti, että sen ääni muuttui hiukan (en tuntenut häntä silloin vielä...)
Mutta kyllä siitä hengissä selviää, itsekkin sön sen viikon pieniä määriä jäätelöä. Tsemppiä.
nukutuksessa leikattiin ja pelkäsin niin kauheesti... onneks kaikki hoitajat oli tosi mukavia... nukutuksesta oli ihana herätä... Ainoa huono olo koko aikana tuli illalla, ilmeisesti leikkauksessa saatta mennä verta vatsalaukkuun joka tekee olon heikoksi. Olin siis yötä sairaalassa mikä oli mielstäni tosi hyvä sillä olo oli tosi heikko. Olisivat pitäneet toisenkin yön mutta päätin mennä kotiin. Paraneminen ei ollut kivuliasta. Ekan viikon otin tosi rauhallisesti ja lihalientä juoden.
Tuolloin opin arvostamaan ruisleipää. Monta kertaa vaan haistelin ruisleipää ja kurkkua kun oli niin kamala nälkä... tai se niiden tuoksu oli niin ihana.
Mielestäni todella hyvä että nielurisat leikattiin vaikka olin kerran vielä kuukasi leikkauksen jälkeen nielutulehduksessa, mutta sen jälkeen ei ole ollut mitään hankaluuksia.
Voimia leikkaukseen! Hyvin se menee! :o)
a potenssiin kuus!! Siinä vähin eväin meni se 2 vkoa ja sit olikin vatta aivan tukossa... enpä oo niin ponnistellu ku sitten kaksoseni maalimaan ;) . Kaiken kruunasi reilun parin vkon jälkeen kun peitteet repes nielusta ja aloin vuotaan verta... pii-paa autolla puolitokkurassa leikkauspöydälle ja suonet tukkoon ja sit uudestaa lähes yhtähauska pariviikkonen :(
Siis aivan kauheeta. Ja kun jotkut puhuivat jokupvä täällä, että nielurisat poistettiin proppu-haittojen takia, niin tuli vaan mieleen että empä tuota kohtaloo kovin pienten proppu-haju-haittojen takia ottas!!
Muistan vain tuosta nielurisaleikkauksesta sen kivun, mikä kesti kaksi viikkoa. Se oli kamalaa. Muistan vielä kun yöllä istuin sängyllä itkemässä, kun joka kerta kun nielasin vihloi kurkussa ja korvissa..
Mutta nyt pari vuotta on kulunut ja tosi tyytyväinen, että kävin leikkauksessa. Eli henki ei enää haise kuolemalle =)
Risat leikattiin nukutuksessa aamulla ja vietin sairaalassa seuraavan yön. Yöllä oksensin vatsaan valunutta verta ja sain kipupiikin. Kotona Panacodia (morfiinijohdannainen) poretabletteina, niin olo oli ihan siedettävä. Eli vaadi riittävän kovat lääkkeet! Älä tyydy apteekin käsikauppa panadol-poreeseen.
Kannattaa hommata joku aikuinen kotiin jeesaamaan sinua heti leikkauksen jälkeisinä päivinä. Ihan siltä varalta, jos olo on huono. Vältä kaikkea puhumista viikko, samoin kaikkea lämmintä ja karheaa syötävää.
Varaa kotiin viiliä, jäätelöä, mehujäitä, tuoremehuja, vanukkaita ja vauvanruokahedelmäsoseita. Näillä energiapitoisilla ruoilla pärjäsin pari ekaa päivää, sen jälkeen laajensin repertuaaria haaleaan sosekeittoon ja minuuttivelliin.
Tsemppiä leikkaukseen!
Jokainen nielaisu (vaikka vain oman syljen) oli tuskaa. Kolmiokipulääkkeistä ei mainittavasti apua. Sairaalassa pari kertaa oksensin verta. Mutta kipu hellitti mulla ainakin tasan sen yhden viikon jälkeen.
Yhtään angiinaa ei sen jälkeen ole ollut, sitä ennen koko ajan.
Kasvissosekeittoa ja jäätelöä? Tosin sillä jätskillä ei ainakaan laihtumaan pääse :D
ap
Jännityksellä odotan mitä tuleman pitää.. Jäikö kuitenkin ihan hyvät kokemukset? Että kannatti?
kirjoja luin, sairaalassa muutaman päivän, ja kotona makasin. siitä on jo niin monta vuotta että en tarkalleen muista kauanko, mutta ei mitään mahdottomia aikoja. nielurisani leikattiin paikallispuudutuksella, joka sujui hyvin. itselle oli mukavampi vaihtoehto kuin nukuttaminen.
kaikkiaaan ei mitään horroria. toivottavasti sinullakin menee hyvin!
Menin sairaalaan klo 8, leikattiin klo 10. Kotiin pääsin illalla, yöksi olisin saanut jäädä, mutta menin mielummin kotiin kun sain luvan.
Leikkauksen jälkeen en oksentanut, mutta tippaletku irroitettiin ja aloin pukeutumaan tuli paha olo, joka meni ohi makuuasennossa. Huonetoveri oksensi sitten minunkin edestä, joten se on ihan yksilöllistä miten nukutusaineisiin reagoi ja paljonko verta pääsee valumaan vatsaan. Kipu ei ollut paha leikkauspäivänä eikä seuraavana, lääkkeet nukuttivat niin hyvin, että nukuin melkein 3 vrk putkeen.
Pahimman lääkepöllyn mennessä ohi kipu lisääntyi, mutta se tuntui vain nieltäessä. Minulla kipuja lisäsi se, etten juonut tarpeeksi nesteitä. Limakalvot ja kurkku kuivui, joten kipu oli aika karmea. Suosittelenkin, että juot paljon vaikka se sattuukin aluksi.
Syöminen oli ensimmäisen viikon aikana vähäistä. Vain kaikkea kylmää sain alas, eli jäätelöä, kylmää kaakaota ja mehua/mehukeittoja. Paino putosi muutaman kilon, mutta ne tulivat heti takaisin kun aloin syömään normaalisti.
Sairaslomaa töistä oli kaksi viikkoa.
Vierailija:
Oon menossa nielurisojen leikkaukseen ja ajattelin kysyä kaikesta siihen liittyvästä. Mihin aikaan päivästä leikattiin, koska pääsee kotiin? Oksensitko? KIpu?Entäs syöminen ja sairasloma? Ja tulipa mieleeni vielä sekin, että jos kurkku on kovin kipeä eikä saa syötyä niin LAIHDUITKO? ;)
kiitos
Kiitos vastauksista. Lisääkin luen mielelläni muiden kokemuksia.