Pitäis ottaa hengiltä melkein 40cm pitkäksi venähtänyt akvaariokala..
kumma miten noihin otuksiin kiintyy:( Perkele, ei tahdo löytyä sen vertaa munaa että pystyisin ottamaan sairaan, vanhan kalan hengiltä. on se mulla ollut jo 18 vuotta:(
Kommentit (14)
Mikä kala muuten elää noin vanhaksi ja noinkin pitkäksi?
Mä ajattelinkin kumauttaa tuon ensin " papilla" tajuttomaksi ja rusauttaa sitten pään puutarhasaksilla. voi perhana kun kuulostaa kirjotettunakin kamalalle. mutta nyt mun on mentävä se tekemään tai se jää.
Vahingossa kylläkin. Mä olin tosi pitkää tuskaillu kalan lopettamisen kaa, enkä raaskinu vaikka se voi tosi huonosti. No sitte sisko tuli kylään ja sen poika meni tietty kaivelee haavilla akvaariota ja otti just sen kalan siihen haaviin, tiputti lattialle ja koira siitä sai sen hamapaisiisa. Mä huusin kun syötävä ja melken itkin. Kauheaa se oli.
kala ell lopetettavaksi ;o).
Pikkukalat on kai suositeltava lopettaa tiputtamalla kiehuvaan veteen, mutta en kyllä tuollaista 40cm vonkaletta rupeaisi keittelemään... otan osaa :o(
Mä en edes tiennyt, että kalat voi olla noin pitkäikäisiä. Hurjaa.
Itsellänikin oli akvaario yli kymmenen vuotta ja kyllä niihin kaloihinkin voi kiintyä. Palkkaa " palkkamurhaaja" hommaan (jos joku miehinen erämies voisi...)
ja käy kippaamassa järveen... kyllä luonto hoitaa loput
Vierailija:
Itsellänikin oli akvaario yli kymmenen vuotta ja kyllä niihin kaloihinkin voi kiintyä. Palkkaa " palkkamurhaaja" hommaan (jos joku miehinen erämies voisi...)
Ne ei kuulemma tunne tuskaa siten...
tipauttaa sinne akvaarioveteen? Sellaista, mikä ei aiheuttaisi suuria tuskia? Tai voisiko jotain muuta myrrkyä käyttää, kloritea tms.
Ja kyllä useimpien eläinlääkärien pitäisi lopettaa myös akvaariokaloja.
Kalalle voi antaa " myrkkyä" (en muista yleisesti käytetyintä) rauhoittaakseen sen ennen lopettamista, ettei se sätkisi ja kärsisi pahasti mahdollisista epäonnistuneista yrityksistä
Oletko ottanut yhteyttä asiantuntijoihin? Eli kalabiologeihin, akvaarioguruihin, jos joku tietäis miksi antibiootti ei pure ja mitä vois vielä kokeilla? Netistä löytyy chattejä jos et vielä ole niissä käynyt. Muistan kuulleeni jotain jostain vitamiineista ruiskeena, mutta en voi löytää sitä nyt. Onko se ollut pimeässä/UV-valossa tai mitenkä?
Tapettavahan se on, jos mätänee hengiltä, toisaalta se on ehkä luonnollisempi kuolema jos annat sen kuolla omaan tahtiinsa, toisaalta ehkä luonnossa joku sen olisi jo napannut ja syönyt, esim. joku ravuntapainen.
Noudata sydämesi ääntä, ennenkuin teet mitään.
Ja armeliain tapa ottaa kala hengiltä on lyödä sitä KOVAA päähän esim. vasaralla. Niin, että se kuolee taatusti kerrasta.