Miten saada painoa pois 63 kg:sta 55 kiloon?
Kommentit (68)
No arvatkaapa. Syömällä vähemmän ja kuluttamalla enemmän. Miksi tätä aina kysellään?!
Jos on läskiä niin keto on melkein ainoa toimiva keino.Voitte hakata päätänne seinään kaikilla muilla tavoilla turhaan.Sitten kun rasvat on poistettu voi ottaa hyvät hiilarit takaisin
Mulla on just tuo tilanne, että painan noin 63 kg ja olen BMI-taulukon mukaan lievästi ylipainoinen. Haluaisin painaa vähän alle 60 kg, mutta painon pudottaminen vaatii tässä iässä (oon jo viisikymppinen) niin äärettömän tarkkaa dieettiä, ettei sitä meinaa jaksaa. Syön jo muutenkin terveellisesti ja harrastan hyvinkin raskasta ja pitkäkestoista liikuntaa. Kyse on siis siitä, että pitäisi vetää kalorihomma pilkuntarkaksi ja se on mulle liian raskasta. Joskus oon yrittänyt kuukauden-parin verran ja paino on lähtenyt laskuun, mutta kuka jaksaa koko ajan nillittää syömisistään :-D
Oon painanut koko aikuisikäni vähän alle 60 kg, kunnes muutama vuosi sitten paino hiljalleen nousi tähän ja on tässä pysynyt. Kroppa on kai sitä mieltä, että mun pitää olla tän ikäisenä tän painoinen...
Kerron sinulle salaisen kaavan: Kkcal > Skcal
jossa Kkcal = kulutetut kalorit
Skcal = syödyt kalorit
Täsmälleen sama tilanne. Olen lopettanut iltasyömiset. Pudotusta huima puoli kiloa kuukaudessa.
Minulla oli sama lähtötilanne. Nyt on neljä kiloa tippunut jo. Toimenpiteet on olleet seuraavat: ei alkoholia, kalorien tarkkailua; ruokavalio tasapainoon. Aikaisemmin söin liikaa hiilareita ja rasvaa. Eroon liiasta sokerista. (Karkit) Voimaharjoittelua, lenkkeilyä ja pyöräilyä. Tavoite realistiseksi. Paino ei muutu heti, mun tahti on ollut -500g viikossa.
Vierailija kirjoitti:
Mulla on just tuo tilanne, että painan noin 63 kg ja olen BMI-taulukon mukaan lievästi ylipainoinen. Haluaisin painaa vähän alle 60 kg, mutta painon pudottaminen vaatii tässä iässä (oon jo viisikymppinen) niin äärettömän tarkkaa dieettiä, ettei sitä meinaa jaksaa. Syön jo muutenkin terveellisesti ja harrastan hyvinkin raskasta ja pitkäkestoista liikuntaa. Kyse on siis siitä, että pitäisi vetää kalorihomma pilkuntarkaksi ja se on mulle liian raskasta. Joskus oon yrittänyt kuukauden-parin verran ja paino on lähtenyt laskuun, mutta kuka jaksaa koko ajan nillittää syömisistään :-D
Oon painanut koko aikuisikäni vähän alle 60 kg, kunnes muutama vuosi sitten paino hiljalleen nousi tähän ja on tässä pysynyt. Kroppa on kai sitä mieltä, että mun pitää olla tän ikäisenä tän painoinen...
Oon 57v ja laihtunut reilussa vuodessa 10 kg. Minäkin luulin, että keho on jo niin vanhentunut jne.. liikun kävellen ja syön vähemmän. En ajattele ruokaa sen kummemmin. Kai sitä on muutakin ajattelemista.
Jalan amputaatiolla toi onnistuu.
Minulla on sama homma ja samat kilot. Kun kroppa on päässyt johonkin painoon, niin se sitkeästi haluaa pysyä siinä. Olen lisännyt liikuntaa, mutta ei auta koska kroppa haluaa lisää energiaa. Jos ei tarkkaile mitä syö, niin automaattisesti lisäliikunnan myötä myös ruokamäärät kasvaa. Kyllä tämä on fiksu järjestelmä ja ajattelee vain ihmisen parasta, mutta minä itse en halua olla näin pullea.
Ketoa en todellakaan halua, enkä mitään dieettejä, koska syön jo todella terveellisesti ja itselleni sopivasti, mutta vain liikaa. Fiksaan tämän tilan nyt syömällä vähemmän ja liikkumalla enemmän.
Vierailija kirjoitti:
Jalan amputaatiolla toi onnistuu.
Sulla varmaan pitäisi kaulasta alaspäin amputoida.
Ei se parin kilon pudotus teidän onnellisuutta lisäisi. Tissitkin pienenisi.
Pysyvään muutokseen hitaasti ruokavaliota tarkkailemalla. Helpoin ja samalla myös hieman työläs tapa on pitää ensin ruokapäiväkirjaa viikon ajan, jolloin merkitset ylös jokaisen suuhusi menevän asian ilman, että teet mitään muutoksia ruokavalioosi. Päiväkirjaa voi pitää vaikka kuvaamalla kaiken syödyn ja tarvittaessa kirjoittaa ylös jos jotain ei tullut kuvattua. Mitään ei kuitenkaan saisi unohtaa kirjata jollain tapaa muistiin.
Viikon päästä sitten on tutkiskelun paikka. Onko esimerkiksi jotain huonoja tapoja tai valintoja, jotka korjaamalla olisi helppo muuttaa aterioita terveellisempään suuntaan. Vaikka lautasmallia aina parjataankin, niin siitä saa hyvän pohjan arvioida syömisiään, onko reilu puolet lautasesta kasviksia, onko lautanen kukkuroillaan ruokaa? Millaisia välipaloja tulee syötyä? Onko aamiaisella turhia kaloreita?
Tehtyjen havaintojen pohjalta voi sitten lähteä muuttamaan ruokailutottumuksia. Jos aterioilla tulee syötyä liikaa, juo ensin iso lasillinen vettä tyhjään vatsaan, niin kylläinen olo tulee ruualla nopeammin. Opettele oikea annoskoko punnitsemalla ruoka vaa'an avulla. Voit vaikka kuvata muutaman malliannoksen, josta voit tarkistaa paljonko sinun lautasilla on sopiva annoskoko. Vaihda välipalat ja herkut terveellisempiin vaihtoehtoihin. Jos ennen söit aina sipsejä leffaa katsoessa, vaihda pienempään pussiin tai kokonaan vaikka vihanneksiin ja dippiin tai itse tehtyyn popcorniin.
Normaalipainon sisällä on varsin helppo laihduttaa. Syö vähemmän ja/tai tekee vähäkalorisempia ratkaisuja. Jättää turhat alkoholiannokset. Normaalipainoisella harvemmin on mitään syömishäiriöitä, mutta se paino lähtee helposti nousuun, jos esimerkiksi lomalla ottaa vähän saunasidukoita ja maistelee suklaita.
Mulla on toiminut parhaiten hiilareiden syklitys. Vedän kuusi päivää viikossa alle 100 g hiilareilla, sitten yhtenä päivänä reilu tankkaus (mielellään hyviä hiilareita, mutta tää on siitä kiva että mahdollistaa myös satunnaiset herkut tai sosiaalisen syömisen, joskin jälkimmäinen viime aikoina aika jäissä). Rasvat jätän tankkauspäivänä minimiin. Jotenkin mun pää kestää paljon paremmin tällaista kuin sitä että joka päivä viikosta toiseen samoilla miinuksilla.
Kaloreita tulee n. 1600 kuutena päivänä ja yhtenä yleensä n. 2600. Oon 171/57 tällä hetkellä. Pari kolme kiloa tiputan aina kesää kohti. Tankkauspäivän jälkeen paino nousee tietysti aina jonkun verran, mutta tippuu siitä sitten aina viikonloppua kohti ja aina vähän edellistä viikkoa alemmas.
Iän myötä lievä pulskistuminen on täysin luonnollinen ilmiö. Aineenvaihdunta hidastuu ynnä muuta hauskaa. Jos haluat olla vähänkin "timmissä kunnossa", niin kyllä sen eteen joutuu tekemään töitä. Normaalilla, monipuolisella ruokavaliolla ja normiliikunnalla pysyy aika tavallisen pulliaisen näköisenä.
Mutta vinkkinä voisin antaa, että laske BMR:äsi (metabolinen kulutus, vai miten nyt suomeksi kääntyykään) vaikka jollain nettilaskurilla. Jos sinulla on aktiivisuusranneke, joka näyttää ns. "pelkällä liikkumisella poltetut kalorit" eli ei siis ota samaan syssyyn noita "peruskulutuskaloreita" niin voit hetken niitä seurailleena ynnätä BMR + päivän aikana kulutetut kalorit. Sillä saat melko realistisen kuvan omasta kulutustasostasi. Jos syöt tuon BMR:än mukaan ja liikut, niin olet kalorivajeessa ja jos taas sattuu olemaan päivä jolloin et liiku, niin et ainakaan liho!
Ketogeeninen ruokavalio on ratkaisu.
syö vähemmän ez (keksi joku uus harrastus ja sitten siinä innostuksessa hyvällä tuurilla tippuu paino kun ruoka jää kakkoseks)
Vierailija kirjoitti:
Ei se parin kilon pudotus teidän onnellisuutta lisäisi. Tissitkin pienenisi.
Hyvä! Enemmän nämä tissit on tiellä ja rasitteena ja kipeänäkin, kun mitkään vatsamakkarat.. Pääsis nyt ees näistä.
157/63/E
Sanopa se. Itsellä sama tilanne. Kai se on vain päänupista kiinni ja siitä, että pysyy sopivissa kalorimäärissä. En ole pysynyt. Sen verran haipakkaa muussa elämässä, että ei ole ollut rahkeita nyt.