Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Heräsin siihen miten helppo somessa on huijata kun entinen koulukiusaaja esiintyy kiusattuna.

Vierailija
05.02.2021 |

Olin tämän ihmisen kanssa aina ihan hyvissä väleissä. Oltiin koko peruskoulu samassa koulussa. Nyt hän kuitenkin somessaan kertoo kuinka hän on vaihtanut koulua kiusaamisen takia?

Hän oli lapsena ihan tavallisen mukava tyttö ja yläkoulu aikoina kulki sellaisessa "suosittujen tyttöjen porukassa" lukioaikoina viimeistään alkoi katsoa "huonompiaan" nenän vartta pitkin eikä hänen seuraansa ollut kenelläkään asiaa ellei ollut merkkivaatteet ja meikit viimeisen päälle. Haukkui esimerkiksi koulun ylipainoisia tyttöjä.

Törmäsin siis häneen somessa sattumalta ja tunnistin vanhaksi tutuksi. Hämmennyin paljon tästä hänen tarinastaan joka ei pidä paikkaansa. En ikinä nähnyt että häntä olisi kiusattu, itse hän oli teinistä asti ilkeä. Lisäksi tuo koulun vaihto ei pidä paikkaansa koska olimme aina samassa koulussa eikä hän vaihtanut edes luokkaa.

Huomasin myös että hänen kaveripiirinsä koostuu näköjään nykyään aivan uusista some-ihmisistä ja vanhat kaverit on jääneet.

Tuntuu tosi kylmältä miten kukaan voi sepittää tuollaista tarinaa kirkkain silmin ja "ratsataa" tuollaisella tarinalla.

No tämä näytti taas ettei kannata uskoa kaikkea mitä somessa näkee.

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
05.02.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ehkä hänen kanssaan aikaa viettävät lopulta huomaavat tuon hänen satuilunsa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme seitsemän kaksi