Siis oikeastikko joku laskisi sossun tädit sisään, jos ovelle tulisivat.
Meillä eivät ole ikinä käyneet, mutta jos joskus oven taakse erehtyisivät, sisälle ei olisi mitään asiaa.
Kommentit (23)
Ja on nimittäin sen verran vankkatekoiset ovet, ettei niistä läpi pakolla tulla.
Vaikka koti on hieman sotkuinen, niin sen takia ei oteta lapsia huostaan.
siinä ei kieltäminen auta. Poliisilla on silloin syytä epäillä, että on käynnissä rikos, jos sossun tädit on heidät paikalle kutsuneet. Ei tarvita mitään kotietsintälupia ja muuta telkkarista opittua. Ja mitäs luulette virkavallan vastustamisesta rapsahtavan? Ei ainakaan kiitosta!
päästän sisälle ja kysyn mitä asiaa?
Meidän perheessä on kaikki kunnossa, ei ole mitään syytä pelätä, että lapsia haettas huostaan yms.
Tarkoitan siis että ei ole mitään ryöstäjiä tai raiskaajia. Kyllä meille saisi tulla vaikka keskellä yötä, ei meillä olisi mitään salattavaa heiltäkään.
Nehän on vaan ihmisiä, jotka tekevät melkoisen vaativaa työtä. Eikä mulla olisi mitään salattavaa. Ellei sotkuinen tiskipöytä ole sellainen. :)
Vierailija:
Nehän on vaan ihmisiä, jotka tekevät melkoisen vaativaa työtä. Eikä mulla olisi mitään salattavaa. Ellei sotkuinen tiskipöytä ole sellainen. :)
Jos siis soskun tädit tulevat jo valmiiksi sillä asenteella, että te olette ongelmaperhe. Silloin pitää paikat puunata putipuhtaiksi. Muuten he tekevät ongelman jopa siitä sotkuisesta tiskipöydästä. Mitään kodinhoitoapuja eivät tarjoa, mutta vaativat, että pääsevät kotikäynnille heti kuukauden päästä uudelleen.
Siis, jos asiat ovat kunnossa eikä mitään huolta ole? Kyllä minä varmasti pyytäisin sisään keskustelemaan miksi ovat ovemme taakse tulleet.
Ei ole mitään kuitenkaan sellaista, ettei voisi päästää. Meillä on normaali koti, jossa ei ole päihteitä, mielenterveysongelmia yms.
Miksei joku päästäisi, jos asiat on kunnossa? Mä ainakin haluaisin kuulla, mistä on kyse.
ja ne tapaukset ovat useimmiten kiireellisiä huostaanottoja, joissa poliisiviranomainen pyytää sossua mukaan eikä päinvastoin. Poliisivoimilla on myös omia sossuja kiireellisiä tapauksia varten.
Jos lastensuojeluun ryhdytään sossupäivystyksen kautta, sossu ottaa aina poliisit mukaan, oikeusturvan, fyysisen turvan ja valtuuksien vuoksi.
Poliisi ei kysy kolmea kertaa enempää, pääsisikö sisään, sitten tullaan väkisin, yleensä huoltoyhtiön yleisaavaimella tai murtautuen, ja ei, siitä ei saa korvauksia.
olen varmaan satojen ovien takana käynyt ja ei läheskään aina ole poliisit mukana, mutta kutsutaan jos muuten ei sisään päästetä.
Jos ja kun ilmoitus olisi perätön, tekisin siitä poliisille tutkintapyynnön. Ihmisistä ei saa valehdella viranomaisille mitä hyvänsä.
Ihan asiallisesti juteltiin ja kaikki ok. Naapuri vain oli tehnyt ilmoituksen. Etukäteen soittivat ja sopivat ajan. Tietysti päästin sisään.
Meillä saattaa olla kämppä sekaisin, mutta ei täällä koskaan ole sen näköistä, että lapset sen takia otettaisiin huostaan.
T. ex-sossutädin kaveri
Ja eiköhän nuo tulis vaikka virkavallan kanssa sisään.