Tuulimunaraskausepäily, kohtalontovereita?
Kuulisin mielelläni kohtalotovereiden tarinoita mahdollisissa tuulimunaraskauksissa.
Kävin tänään varhaisultrassa, raskausviikkoja alustavien laskujen mukaan piti olla 7+0, mutta ultratessa ei näkynyt yhtään mitään. Kohdun limakalvot (?) vähän ”paksuuntuneet”. Olen selannut toki about kaikki keskustelut aiheesta ja tiedän, että on mahdollista, että raskaus onkin alkanut oletettua myöhemmin. Ahdistavat viikonlopun tunnelmat edessä.
Olen tehnyt kaksi raskaustestiä joissa molemmissa tulos ihan selkeä +. Lisäksi raskusoireita löytyy mm. ihanasti ummetuksesta, viluisuuteen, turvotukseen, kasvaneeseen nälkään ja kipeisiin rintoihin.
Kävin tänään s-hcg verikokeessa ja menen ma uudestaan jotta nähdään nouseeko hormonipitoisuus. Ensi viikolla olisi myös tarkistusultra. Toivoisin, että sitä voisi venyttää vielä seuraavaan viikkoon jotta ei tulisi mitään virhetulkintoja jos raskaus olisikin odotettua myöhemmin käynnistynyt.
Olin vaan erittäin tietoinen ovulaation ajankohdasta (testit käytöstä), siksi epäilyttää. Kierto suht säännöllinen 25-33pv
minun esikoinen ultrattiin rv 7 ja sanottiin tuulimunaksi. tarkistusultrassa löytyi sikiö sykkeineen. mutta 3 raskauteni oli sitten ihan oikeasti tuulimuna ja jouduin lääkkeelliseen tyhjennykseen. Peukut pystyyn ap ja voimia.
Jos ovulaatiosi on varma niin ikävä tosi asia on ettei raskaus ole montaa viikkoa myöhemmin voinut alkaa. Sykkeen pitäisi siis viikon päästä löytyä.
Toki ultraavat täällä päin ainakin vielä ennen tyhjennyksen aloitusta. jonka saamista piti odottaa vielä viikko tarkistusultrasta.