Olen itse tällä hetkellä päivät kotona, ihmetyttää ihmisten ravaaminen!
Etätöissä itsekkin olen.
Meillä siis asuu rapuissa eläkeläisiä, keski ikäisiä ja lapsiperheitä.
Aamusta iltaan joku ravaa rapussa, autotallien ovet paukkuvat joka päivä ja lähes kokoajan myös yöllä.
Mä en ymmärrä mihin ihmisillä on kokoajan asiaa? Tuntuu typerältä kysyä, mutta tää ravaaminen on aivan älytöntä!
Yks naapuri on ainoastaan semmoinen joka kerran päivässä käy ostaa ruokaa ja lenkille, ei muuta.
Itse käy kerran ulkona, eli oveni aukee vain 2 kertaa päivässä.
Muilla saattaa jopa 8-9 krt päivässä paukkua.
Kommentit (14)
Siis jos mulla on töitä, niin enhän voi 8 tuntiin poistua työpaikalta. En ymmärrä miten kaikki vaa ravaa edestakaisin.
Onko kaikki sitten työttöminä?
Kyllä minä nyt niin mieleni pahoitin, kun muilla on elämä ja menoja 🙄
Käyn koiran kanssa lenkillä 3-4 kertaa päivässä. Sitten käyn töissä, kaupassa, harrastamassa, tapaamassa kavereita ym. Kyllä siinä tulee liikuttua.
Mulla ei itsellä ole koskaan menoja :( katellisena seuraan ja mietin että mihin kaikilla on aina asiaa? Kertokaa konkreettisesti?
Vierailija kirjoitti:
Käyn koiran kanssa lenkillä 3-4 kertaa päivässä. Sitten käyn töissä, kaupassa, harrastamassa, tapaamassa kavereita ym. Kyllä siinä tulee liikuttua.
Palstan läskit av-mammat eivät ymmärrä tuollaista. Ne jaksaa vaan jääkaapille ja takasin.
käy viemässä roskia, tai tupakalla, lenkillä, kaupassa, viemässä varastoon tavaraa, pyykkituvassa, myy tavaraa netissä ja sopinut noutoja pihalle, lapset juoksee leikkimässä ulkona.
Vierailija kirjoitti:
Mulla ei itsellä ole koskaan menoja :( katellisena seuraan ja mietin että mihin kaikilla on aina asiaa? Kertokaa konkreettisesti?
Mulla on kolme teiniä ja etätöissä itse. Tämän päivän liikkumiset: keskimmäinen aamulla lääkäriin kontrolliin, ja sieltä kotiin, lapset autolla kauppakeskukseen (käyttämään joululahjalahjakorttejaan) kesken työpäivän ja sieltä kotiin. Ja illalla vien yhden lapsen treeneihin ja sieltä kotiin, tämä siis kaksi kertaa, kun haen hänet myös sieltä treeneistä. Eli kaikenkaikkiaan ulko-ovi käy mun takia siis 8 kertaa tänään. Ja päälle se kun lapset palaavat sieltä shoppailmasta. Ja koiran ulkoilutus x3/pvä eli kuusi kolahdusta lisää. Asutaan toki omakotitalossa, mutta tuskin se tässä nyt on se määräävä tekijä?
Koko perhe ei välttämättä lähde kouluun ja töihin samaan aikaan, eivätkä palaa samaan aikaan kotiin.
Tänään olen käynyt kolme kertaa koiran kanssa lenkillä (6 oven kolahdusta) kaupassa (2 kolahdusta) ja varastossa (2 kolahdusta) vielä menen koiran kanssa lenkille (2kolahdusta).
Pitääkö anoa kirjallinen lupa jos aikoo liikkua asunnosta useammin kuin kaksi kertaa päivässä???
Mä oon niin laiska että 2 kertaa viikossa hoidan kaiken samalla käynnillä. Siksi tuntuu etten koskaan ole ulkona.
Kaikkea sitä jotkut pohtiikin.
Mutta no, ajankuluksi voin vastata....
Olen vapailla. Aamulla lähdin hammaslääkäriin ja toki sieltä tulin takaisin.
Siitä parin h päästä lähdin lounaalle ja sieltä takas.
Siitä parin h päästä lähdin treenamaan portaille, toki tulin myös pois.
Normaalisti olisin käynyt vielä tallilla mutta hevosella vapaapäivä niin sitä ei tänään ole.
Miesystävä saattaa tulla vielä illaksi kylään.
Kyllähän tuossa kulkua tulee. Ja hyvä niin! Tulisin hulluksi jos poistuisin kotoa vain kerran päivässä.
Kaikkeen sinulla aikaa riittääkin, voi luoja.