vinkkejä 1,5 vuotiaan hampaiden harjaukseen
Otsikon mukaan. Aivan hirveä huuto aamuin illoin. Aloitettiin harjauksen harjoittelu jo puolen vuoden iässä, hampaat tuli tosin vasta vuoden iässä (kaikki 8 melkein kerralla) ja siitä lähtien on ollut harjaaminen tuskaa. Sitä ennen oli ihan kivaa. Inhottaa väkisin pestä. On yritetty sitä, että lapsi saa pestä aikuisen hampaita samalla, pelleillään, luetaan, lauletaan, pidetty jopa pari päivää taukoa, että jos unohtuis ja sitten vaan lopulta pestään ne. Ylähampaat nyt vielä menee, mutta alahampaiden eteen työntää todella jämäkästi kielen ja se pitää työntää sormella pois edestä, että pääsee pesemään. Nyt taitaa olla poskihampaita tulossa ja vielä vaikeampaa tämä peseminen.
Kommentit (14)
Siinä vaiheessa, kun lapsi alkoi vastustella hampaanharjausta, näytettiin lapselle audiovisuaalista viihdettä, esim. Muumeja. Se auttoi!
Pyydä googlaa "caries" "paradontiitti" kuvat
Meillä hampaiden pesu kuuluu iltatoimiin, välillä laittavat vastaan pahastikkin. Mutta kun siitä on tehty tapa, aina ensin pesee aikuinen sen jälkeen lapsi. Noista sähköhammasharjoja ei suositella kovin pienille, lähtee helposti kiille pois!
Tiedän erään jollakka on annettu periksi ja pesty/ itse pesee sinne päin, sillä seurauksella että 5vuotiaana nukutuksessa paikattu kaikki maitohampaat.
Jos sen sähköhammasharjan hommaatte, niin kokeile että teet siitä kisan. Koska sähköhammasharjaa pitää liikuttaa hitaasti ja tasaisesti, se kisa voi olla tientekokisa kuten Autot-elokuvassa Salaman piti tehdä se tie. Alat jurruttaa hampaita ja esität että kova homma ja voi ei, riittääkö aika, tuohon jää kuoppa, voi ei, onnistuisipa tien teko, aika loppuu siis kun hammasharja antaa sen pulssin. Lapsi sanoo kun aika on loppu, itse yrität viimeiseen asti ehtiä harjata. Kun olet pyyhkinyt hiet otsalta, annat lapselle harjan ja sanot että tarkastajan pitää nyt tarkastaa peilistä ja hammasharjalla onko joka nurkka käyty sääntöjen mukaan, että voitko saada mitalin. Ja tarkastajaa toívottavasti naurattaa, kun sanoo että tämä hammas unohtui, ei mitalia. Olet ällistynyt ja väität vastaan ja vaadit että harjaa sen hampaan itse, ettei se muka voi enää muuttua puhtaammaksi, mutta joudutkin taas ällistymään kun siitähän tulee häikäisevän puhdas sen jälkeen kun tarkastaja itse on harjannut sen. Tarkastaja saa sitten sen voittajan mitalin erinomaisesta tarkastustyöstään, ja itse joudut odottamaan uutta yritystä seuraavaan harjauskertaan.
Jos lapsi ei vielä ymmärrä paljonkaan, niin en tappelisi siitä harjaamisesta. Jos harjan saa suuhun niin hyvä on. Ruoan jälkeen purkkaa, jos sitä osaa pureskella. Äkkiä hän kasvaa ja isommalle voi sitten ostaa sen ihmeellisen sähköhammasharjan ja kehittää siihen jonkun tuollaisen jännän tarinan.
Väkisillä vaan. Oppii nopeasti, että ne pestään. Mieluummin tietty nuo muut konstit ensin, mutta hampaathan siis pestään - lapsi ei sitä päätä.
Ostettiin se sähköhammasharja ja vähän helpommalta tuntuu. Avaa jopa itse suun harjalle. Kovin pitkiä pesuja ei ole tehty, mutta hyvä alku. Kivempi molemmille.
kiitos vinkistä!
ap
Pitää hommata tuo sähköhammasharja meillekin - epäilen, että auttaa parivuotiaan kanssa.
Sano että tulee hammassärky ja lääkärin pora jos ei pese
Anna hammasharja lapselle itselle ensin, vaikka potalla istuessa. Ja pese sitten lopuksi itse ne paremmin.
Me otettiin heti käyttöön sähköhammasharja ja eikä ole koskaan ollut ongelmia hampaiden pesussa. Sillä saa nopeammin puhdasta jälkeä.
Kokeile vaikka annat hammastahnatuubi lapsen käteen ja toiseen jotain muuta mitä ei ole saanut tai nähnyt, eka tietty hän itse pureksinut harjaa, sit kokeile pestä. Tai sitten pidät tauon, vaikka niin et lapsi pesee itse vaan.
Älä hyvä ihminen ressaa! Kunhan lapsesi kasvaa, moni homma helpottuu kuin itsestään!
Ei lapsi siihen kuole, jos hampaat on vähän sinne päin pestyt tuossa iässä. :-)
Harja ehdottomasti myös lapsen käteen. Saa laittaa siihen tahnaakin jos haluaa. Sitten joku lelu mukaan touhuun ja pyydät pesemään tuon lelun hampaat. Kehut samalla miten hienosti menee ja puhdasta tulee. Kirjojenkin kuvilta voi pestä hampaat. Tuskin tuokaan aina auttaa mutta suuremmissa määrin kyllä.
Lääkärillä pelottelusta ei kyllä tajua vielä mitään ja hampaita saa itse harjata ennen ja jälkeen. Mutta pitääpä kokeilla tuota sähköhammasharjaa! Tykkää hirveesti kaikesta pörinästä ja moottoreista, jospa se auttais. Ei tullut mieleen. Kiitos vinkistä!
ap