Miksi kotimaisella verkkokaupalla kestää pidempään toimittaa kuin ulkomaisella?
Tilasin ensin Laatukorulta korun ja kaksi päivää sen jälkeen Zalandolta vaatteita. Zalandon paketti tuli muutamassa päivässä, mutta Laatukorulta ei ole tullut vielä viikonkaan jälkeen vahvistusta, että paketti olisi heiltä edes lähtenyt.
Miksi tämä on tällaista? Turha sitten ihmetellä, kun ihmiset tilaavat vain Zalandolta ja Amazonilta, eivätkä kotimaisilta puljuilta.
Kommentit (9)
Vaikka myyntitoimipiste sijaitsee Suomessa niin varasto voi olla muualla.
Kotimainen verkkokauppa käyttää Postia. Ulkomaiset käyttävät DHL, UPS ja mitä kaikkia niitä onkaan. Ne tuovat paketin kotiovelle, Postin kuljettama paketti tulee milloin tulee jonnekin lokeroon toiselle puolelle kaupunkia.
Kotimainen verkkokauppa voi joutua tilaamaan ensin sen tuotteen omaan varastoonsa ja lähettämään sen sitten edelleen tilaajalle. Zalandosta tilattaessa vaatteet lähtevät suoraan varastosta tilaajalle.
Vierailija kirjoitti:
Kotimainen verkkokauppa käyttää Postia. Ulkomaiset käyttävät DHL, UPS ja mitä kaikkia niitä onkaan. Ne tuovat paketin kotiovelle, Postin kuljettama paketti tulee milloin tulee jonnekin lokeroon toiselle puolelle kaupunkia.
No sillä nyt ei ole mitään tekemistä sen kanssa jos verkkokauppa ei edes ole lähettänyt. Ja tänne meille päin tulee postilla kaikki, myös ne UPSin paketit siirtyvät postille. Tuli muuten ovelle, vaikka mieluummin olisin postiin ottanut kuin kytännyt päiväkausia milloin tulevat.
Tilasin tiistaina jenkeistä tavaraa. Toimitetaan tänään kotiin. Kuljetusmaksu 12€.....
Laatukorulla kestää tovi tilata se ostoksesi Ebaysta.
Kotimaisella verkkokaupalla ei välttämättä ole tavaraa varastossa koska pääomien sitominen varastoon ei ole järkevää. Sen pitää ensin tilata tavara tavarantoimittajalta jotta voi toimittaa tavaran ostajalle.
Riippuuhan se todella paljon kaupasta. Jotkut kotimaisetkin ovat todella nopeita, jotkut kuhnailevat viikon sen tilauksen kanssa, ehkä myös keräilevät tavaraa toisesta myymälästä ensin toiseen.
Tuli mieleen tässä kun tilasin sipsejä, tilaus oli n. 3 minuutin päästä valmis, ja postilla n. puolen tunnin päästä, minulla taisi käydä tuuri että juuri silloin oli postin nouto tulossa, niitä ei ehkä kaikkialla ole joka päiväkään?
Koska Suomessa äänestetään vasemmistoa korkeampien tukien toivossa. Johtaa työvoiman ankaraan verotukseen ja suomalaiset kaupat pärjättävä hyvin pinenellä työntekijämäärällä.