Viikko-viikko systeemi! Kysymys
Minkä ikäiseksi lapsenne ovat jatkaneet vuoroasumista? Ei kai nyt enää esim.16 vuotias vaihda viikottain kotia?!
Kommentit (5)
[quote author="Vierailija" time="05.05.2014 klo 20:07"]Eikö ne vaihda kotia siiheksi asti kunnes muuttavat omaan kotiinsa? Mikä tietysti tapahtuu toivottavasti mahdollisimman pian, kun ovat täyttäneet 18v.
[/quote]
No hieman tuntuu naurettavalta, että joku täysi-ikäisyyttä lähestyvä muuttelee joka viikko kahden kodin väliä.
Toivottavasti tämmönen systeemi loppuis kokonaan. Lapset ihan kadoksissa ja pahimmassa tapauksessa kahden tulen välissä.. Siis lapselle tosi rankkaa jos eronneet vanhemmat sodassa keskenään!
Ystäväperheessä menty vuoroviikoin useampi vuosi, vanhin lapsi nyt 13 ja alkanut puhumaan että ei haluaisi joka viikko vaihtaa kun niin vaivalloista kantaa mukana lempivaatteet, meikit jne ja kavereita enemmän toisen kodin lähellä.
Toistaseks menee edelleen vuoroviikoin mutta luulen että pian loppuu elleivät vanhemmat sovi että esim kaikki meikit ostetaan kahteen kertaan, molempiin koteihin saadaan lapsille kannettava kone käyttöön ja muuta sellaista nuorille tärkeää. Nämä vanhemmat on ihan sovussa mutta erilaisissa elämäntilanteissa ja toisessa kodissa on teinille mieluisammat olot eikä siellä toisessa kodissa enää huvita olla niin paljoa.
Meillä esikoinen 13 v, eikä kumpikaan lapsi halua luopua vuoroviikkoasumisesta. Perusteluna se, että sitten ei näkisi toista vanhempaa riittävästi.
Lisäksi molemmissa huusholleissa on omat hyvät puolensa. Ja lapsilla kaikki asiat kahteen kertaan. Ne, jotka ei
vät ole, niin vanhemmat roudaavat.
Eikö ne vaihda kotia siiheksi asti kunnes muuttavat omaan kotiinsa? Mikä tietysti tapahtuu toivottavasti mahdollisimman pian, kun ovat täyttäneet 18v.