18-vuotias, tuki-asiat?
Av-mammat, apua!!
Täytän pian 18, ja en ole tähän mennessä Kelan nettilaskureiden ja päätösten mukaan/takia saanut penniäkään mitään opintotukia yms. Asun vanhempien luona. Ilmeisesti jokin tuloraja juuri ja juuri ylittyy, etten saa mitään. Eikä tässä todellakaan mitään rikkaita olla. Ollaan ns. väliinputoajia. Opiskelen kaksoistutkintoa ja käyn säännöllisesti koulua. Iskä sanoi että minun olisi mahdollista saada jonkinlaista tukea kesä ajalta, olen työtön tämän kesän, ja opiskeluun tulee n. 3 kuukauden tauko kesäloman vuoksi. Saanko siis jotain tukea tältä ajalta ja jos kyllä niin mikä on tuen nimi? Äiti väittää etten saisi mitään, iskä sanoo että sai itse aikanaan samassa tilanteessa tukirahaa kelalta. Osaako joku neuvoa? Kelan luukulta tietty saisi heti vastauksia mutta onko muilla samanlaisia kokemuksia?
Kommentit (4)
Tuossa nimen omaan kysyttiin muiden kokemuksia
No nuo ovat niin yksityiskohtaisia asioita jokaisen kohdalla, ei kenelläkään ole täysin sama tilanne ja tulot jotka tuohon vaikuttavat.
joo, kipaise kelassa, nää on aina niin monimutkaisia juttuja. tukiasioita kun katsotaan niin monelta kantilta. ota mukaan suoraa kaikki pankkipaperit, vanhempien palkkakuitit ja muut, niin säästyt ravaamiselta. Voi olla että lähettävät sut sossuun, sinne taas kannattaa ottaa mukaan kaikki laskut, jotka "maksat" itse. Mä kävin nuorena kelassa ja sossussa kun en saanut kesätöitä, mutta eihän sieltä mitään irronnut.
Suosittelen kysymään kelalta, tietävät parhaiten ja saat varman tiedon.