Onko kesä mielestäsi ohi?
Kommentit (9)
Ei sieltä enää helteitä tule, joten on se ohi. Helteet jäivät tänä kesänä saamatta.
Olen ollut koulussa viimeksi 40 vuotta sitten, joten koulujen alku ei määritä kesän loppua minulle vaan sää ja valon määrä.
Elokuun lopussa on monesti parhaimmat kelit lomailuun. Nyt tosin on ankean harmaata, mutta toivottavasti kesä palaa takaisin.
Ei. Mutta vähän syksyltä jo tuntuu tämä jatkuva harmaus ja kosteus.
Syyskuun loppupuolella joka vuosi mielestäni. Pirkanmaa.
Nyt on kyllä ollut kylmä ja "syksyinen" heinäkuu ja elokuun alku. Johtuu varmaan viileämmästä säästä ja myös kuivuudesta sekä nyt tulleista sateista. Sateet eivät kaiketi osuneet ihmisten mielestä parhaaseen aikaan eli heinäkuun lomaviikoille. Mutta pitkään on ollut tavallista kuivempaa.
Kesä loppuu mulla silloin kun mun loma loppuu. Tänä vuonna se päättyi osaltani heinäkuun lopussa. Valitettavasti säät on edelleen kesäisiä, mutta eiköhän nekin pikkuhiljaa muutu syksyisemmäksi.
Kesä on ohi vasta syyskuussa.