Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Minkä oppiminen oli lapsellesi hidasta/nopeaa?

Vierailija
02.05.2014 |

Minkä perusasian oppiminen on vienyt lapseltasi pitkän aikaa tai tavallista enemmän harjoittelua? Mikä taito taas tuli nopeasti tai kuin itsestään?

 

Meillä piti poika lopulta lahjoa harjoittelemaan pyörällä ajamista ja uimista. Pyörälläajon oppi 6-vuotiaana ja uimaan 7 tai 8 -vuotiaana. Rusetinkin oppi tekemään vasta kouluiässä ja vielä 3-luokalla se oli tosi kankeaa.

 

Poika oppi lukemaan kuin itsestään 4-vuotiaana. Vauvana liikunnalliset taidot kehittyivät nopeasti. Esim. käveli 8 kk iässä.

 

Tyttö on varmaan oppinut suunnilleen kaiken keskivertotahdissa. Päiväkuivaksi tosin oppi yllättäen 1,5 v iässä. Lukemista joutui harjoittelemaan mielestäni aika kovasti (eli taito ei todellakaan tullut itsestään), mutta oppi kyllä 7-vuotiaana.

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
03.05.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä kaksi vanhinta oppi puhumaan tosi aikaisin, alle vuoden iässä. Sitä sukulaiset ihmettelivät. Kävelemisen oppiminen kestikin sitten kauemmin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi yksi kahdeksan