Minkälainen paikka Raahe on asua?
Kommentit (28)
Raahessa kasvaneena en suosittele sitä lapsiperheille. Mukava paikka käydä lomalla pekanpäivien aikaan, mutta ankea paikka asua.
Jos nyt tietty maistuu se että pikku kaupungin elämä, niin ehkäpä sitten....
Tai ei kyllä ehkä sittenkään.
Mitä nistejä? Narkkarit on omisa oloisaan...juopot omissa.. Ihan ok paikka.parempi kuin esim oulu. Riippuen mihin muuttaa...keskusta/lehmitanta/velkaperä/ iso,pikkuholmi ja antinkangas ok...muut ei niin :/
Perämeren persereikä, kisaa Kemin kanssa.
7v asuin, eipä juuri positiivista kuvaa jäänyt.
Entinen raahelainen, en suosittele.. Raahe oli ja on edelleen Suomen toiseksi suurin huumekaupunki, lapsiperheet sinne? NOT!
AIVAN PASKA PAIKKA! Asun raahessa ja voin sanoa että tämän kuolleempaa paikkaa et löydä! Alueista sen verran että Keskusta on sellainen normaalien ihmisten, narkkareiden, hullujen ja puliukkojen yhdistelmä. Ollinsaaressa asuu narkkarit ja muut sekopäät. Kummatti on nykyään ihan ok koska rikollisuus määrä laski kummasti kun poliisilaitos siirtyi sinne ja jousikatu suljettiin ja ratsukatu uudistettiin. Antinkangas, isoholmi ja vilppu rauhallisia paikkoja. Pattijoki kuollut.
kaunis paikka mutta raahelaiset....!! en suosittele. huonot palvelut ja paljon nistejä ja juntteja.
Paljasjalkainen raahelainen tässä hei! Nuorena ajattelin aina, että täältä on päästävä pois jonnekin missä on enemmän elämää. Opiskelin ammattiin Etelä-Suomessa ja asuin muualla 5 vuotta. Niin vain veri veti takaisin Raaheen. Perhe perustettu ja voin todella vilpittömästi suositella Raahea lapsiperheelle. Ollinsaarta ja Kummattia lukuunottamatta lasten on turvallista leikkiä ja olla. Sellaista kaupunkia ei mistään löydykkään, missä ei alkoholisteja ja narkkareita ole ollenkaan. Ja jokaisessa kaupungissa on kaupunginosia/lähiöitä, joissa asuu se syrjäytyneempi ja ongelmaisempi väestönosa.
Raahe on aivan ihana pikkukaupunki. Poismuuttaneena Etelä-Suomeen joutuneena ikävöin kotikaupunkia usein. Kaikki on pientä ja lähellä, turvallista ja helppoa. Lapsiperheille Raahe musta helppo ja ihana paikka asua, kaikki palvelut lähellä ja asuminen on halpaa. Meri, ranta, suorastaan romanttisen kaunis vanha puu-raahe, upea kivikirkko, vasta uusittu keskustakirjasto, iso Raahe-sali, jossa usein hyviä esiintyjiä ja konsertteja, leppoisa murre, ystävälliset ihmiset, ei tunnu etelän kiire. Metsää ja pururataa riittää. Nykyisin keskustassa on kivoja kauppojakin ja uusi mukava kahvila. Ihana seurakunta, erityisesti lapsityö. Ja se meri <3! Harvassa paikassa Suomessa voi tavallinen keskituloinen lapsiperhe haaveilla merenranta-asumisesta, mutta Raahessa voi.
Kaikki tuntee kaikki, mikä voi olla sekä hyvä että huono asia.
Ihme narkki-puhetta täällä. Jos joku paikka on leppoisa ja turvallinen lintukoto niin Raahe. Ei niitä narkkeja ole sen enempää kuin missään muuallakaan. Voi nyyh, miten ikävä mulla onkaan.
37 vuotta Raahessa asunut enkä ole KOSKAAN narkkareita tietoisesti törmännyt, puliukkoihin kylläkin. En väitä, etteikö täällä narkkareita olisi, mutta eivät kyllä katukuvassa ja tavallisen perheellisen työssäkävijän arjessa mitenkään näy. Asun Pattijoella, jota voin suositella lämpimästi.
Pattijoella on hyvä lapsiperheiden asua :)
[quote author="Vierailija" time="17.04.2015 klo 12:14"]Entinen raahelainen ja suosittelen! Jos vaan tykkää vähän pienemmästä paikkakunnasta. Julkista liikennettä siellä ei Raahen sisällä paljon kulje, mutta joka paikkaan pääsee pyörällä. Keskustan kävelee hetkessä läpi, mutta löytyy sieltä varmasti kaikki tarvittava. Raahe on myös kauan sitten valittu yhdeksi Suomen kauneimmista kesäkaupungeista. Meri ja sen rannat ovat ihanat, usein toki tuulee, mutta helteillä se on vain tervetullutta. Kummatin ja ollisaaren poislukien en sanoisi, että Raahessa huumeiden käyttöä näkyy. Paljon on lapsiperheitä ja minusta paljon turvallisempi paikka lapsiperheille kuin jokin isompi kaupunki. Vaikka Raahe onkin valittu Suomen toiseksi suurimmaksi huumekaupungiksi, on se tehty väestömäärän mukaan, joka Raahessa ei ole valtaisa. Monet nuoret valittavat koska kaipaavat isonkaupungin bile-elämää.
[/quote]
Samaa mieltä. Raahessa asunut jo reilu 17 vuotta. Pattijoki/Jokela/Olkijoki hyviä paikkoja asua lapsiperheen.
Raahe on mukava kaupunki! Suosittelen. Ei niitä narkkeja näy muuta kuin ollinsaaressa, sen kun kiertää kaukaa niin nou hätä.
Paska paikka:'D aina tuulee ja kylmä, ja ihmiset on mitä on...
Entinen raahelainen ja suosittelen! Jos vaan tykkää vähän pienemmästä paikkakunnasta. Julkista liikennettä siellä ei Raahen sisällä paljon kulje, mutta joka paikkaan pääsee pyörällä. Keskustan kävelee hetkessä läpi, mutta löytyy sieltä varmasti kaikki tarvittava. Raahe on myös kauan sitten valittu yhdeksi Suomen kauneimmista kesäkaupungeista. Meri ja sen rannat ovat ihanat, usein toki tuulee, mutta helteillä se on vain tervetullutta. Kummatin ja ollisaaren poislukien en sanoisi, että Raahessa huumeiden käyttöä näkyy. Paljon on lapsiperheitä ja minusta paljon turvallisempi paikka lapsiperheille kuin jokin isompi kaupunki. Vaikka Raahe onkin valittu Suomen toiseksi suurimmaksi huumekaupungiksi, on se tehty väestömäärän mukaan, joka Raahessa ei ole valtaisa. Monet nuoret valittavat koska kaipaavat isonkaupungin bile-elämää.
Tommoinen pieni peräreikähän se on niinku muutkin samankokoiset, talvella erityisen kuollut.
Tyttöystäväni on Raahesta ja ei pitänyt siitä paikasta yhtään. Makuja on toki monia.