Tytölle nimeksi Saara vai Eeva?
Muitakin saa ehdottaa. Haussa ajaton, iätön tytön nimi.
Kommentit (16)
[quote author="Vierailija" time="30.04.2014 klo 20:35"]Pitääkö myös olla uskonnollinen?
[/quote]
Ei tarvi.
Molemmat kivoja, Eeva tuntuu tuoreemmalta.
Saara on ihana. Eeva tosin lapselle mukavampi jos sillä on esim r-vika. Omassa nimessä on kaksi ärrrää ja näin r-vikasena; se on syvältä!
Mutta tosiaan mä ehdotan Saaraa :)
Saara!! Klassinen, kansainvälinen nimi. Ja samalla oma nimeni, josta olen aina tykännyt :) Valintaa voi myös helpottaa kun mietitte keneltä/minkä nimiseltä lapsenne näyttää, Eevalta vai Saaralta. Vai joltakin ihan muulta?
Kiitokset ihanista vastauksista! :) Mukava kuulla, ettei kumpikaan nimistä saanut tyrmäystä. Täytynee tosiaan katsoa lapsen synnyttyä, että kummannimiseltä hän enemmän näyttää :)
Saara on alkuperäinen lempparini, mutta nyt olen ihastunut myös tuohon Eevaan, jota ei omasta lähipiiristä vielä löydy ja joka olisi tosiaan r-vikaiselle turvallinen valinta.
Ap
Eeva! Itse olen Eeva ja tämä on melko harvinainen nimi ikäisilläni. Olen kuullut kommentteja, etten näytä yhtään Eevalta ja inhosin mummonimeäni lapsena. Nimi tuplavokaaleineen herättää nykyisin ihastusta ja kiinnostusta ulkomailla. Onneksi sain tämän nimen. Ihanaa olla Eeva!!! :)
Molemmat kauniita nimiä. Uutena ehdotuksena Maria.
Molemmat kauniita nimiä. Ajattomia tosiaan kuten myös Leena, Liisa, Maija, Veera, Anna, Anni...
Pitääkö myös olla uskonnollinen?