Gluteenitonta pizzaa
Aloitteleva keliaakikko (siis diagnoosin sain vuodenvaihteessa) kyselee, mistä saisi hyvää gluteenitonta pizzaa. Asutaan Jyväskylän lähellä, mutta reissaan työn puolesta ympäriinsä, joten kaikki vinkit on tervetulleita.
Kommentit (19)
Jyväskylässä ainakin Mariassa ja Rossossa, Helsingissä Denniksessä.
Joo, kotona leipoen saa hyvää, mut se ei ratkaise laiskuuden yllättäessä tai reissussa. :)
Mut kiitos kolmoselle vinkeistä. :)
Kotipizzassa oli ainakin ihan kammottava kokemus, kun tilasin kotzonen. En ole uskaltautunut muihin pizzerioihin, koska on vaikea luottaa, että saisi oikeasti gluteenitonta. Mariaa ja rossoa voisin jopa käydä kokeilemassa. Kotona leivottu maistuu ihan hyvälle kyllä :)
Rossossa on erinomaiset gluteenittomat pizzat. Kotipizzassa on pohja vähän paksumpi, mutta silti herkullista sekin.
[quote author="Vierailija" time="25.04.2014 klo 18:57"]
Kotipizzassa oli ainakin ihan kammottava kokemus, kun tilasin kotzonen. En ole uskaltautunut muihin pizzerioihin, koska on vaikea luottaa, että saisi oikeasti gluteenitonta. Mariaa ja rossoa voisin jopa käydä kokeilemassa. Kotona leivottu maistuu ihan hyvälle kyllä :)
[/quote]
Hui kamala, mitä Kotipizzassa siis tapahtui? Olen syönyt Kotipizzan gluteenittomia pizzoja eikä ole koskaan ongelmia ollut. Makukin hyvä.
Rosso, Kotipitsa ja monet yksityiset ravintolat tekevät gluteenitonta pitsaa. Myös kaupan pakastealtaasta saa erilaisia glut.pitsoja. Tänään viimeksi söin glut.pitsaa Teboilin kahviossa :)
Thanks ladies. Rossoon varmaan ekana suuntaan. :)
Tampereella Pizzeria Napolista sai muistaakseni nelisen vuotta sitten gluteenitonta pizzaa. En löytänyt nettisivuilta mainintaa, joten kannattaa varmaan soittaa kysyäkseen etukäteen vieläkö on.
Rosso ja Kotipizza on hyviä, koskaan ei ole ollut ongelmia kummassakaan.
Kokemusta ei ole, mutta täällä näkyy olevan listalla: http://marcopolomenufi.digipaperi.fi/#/1/
Tää on olevinaan sellainen parempi pizzeria, omistaja kuulemma italialais-suomalainen pariskunta. Tavallinen oli kyllä hyvää, mutta sitkeää.
Niin ja tuo 12:n lista on Vaasassa, keskustassa.
Mies on keliaakikko ja just tänään käytiin syömässä JKL:n keskustan kreikkalais-italialaisessa (olikohan näin?) Etrusco-ravintolassa. Mies tilasi gluteenittoman pitsan ja kehui että oli tosi hyvää. Kuulemma pohja etenkin oli hänen mielestään parempaa kuin Kotipitsassa ja muissa tähän asti syömissään. Hintakin oli kohtuullinen (n. 9e), toisaalta pitsa ei ollut myöskään kovin iso.
Helsingissä Classic Pizzassa saa edellä mainittujen muiden paikkojen lisäksi gluteenitonta pizzaa. Pohja on lötkö ja aika kamala mutta meneehän se jos on pakko saada pizzaa ja muut haluavat sinne.
Myös Rivoletossa ja ravintola Rodolfosta saa gluteenitonta pizzaa. En ole maistanut koskaan.
Helsingissä makkaratalon italialaisessa (leonardo?) oli kyltti, että heillä nykyään g pizzaa tarjolla.
[quote author="Vierailija" time="25.04.2014 klo 19:14"]
Tampereella Pizzeria Napolista sai muistaakseni nelisen vuotta sitten gluteenitonta pizzaa. En löytänyt nettisivuilta mainintaa, joten kannattaa varmaan soittaa kysyäkseen etukäteen vieläkö on.
[/quote]
Joo, saa vielä. Just tänään kävin siellä syömässä yhden gluteenittoman pizzan. Sieltä kyllä saa parhaat gluteenittomat pizzat (ainakin mitä ite olen missään maistanut). Ohut ja herkullinen, mmm! Suosittelen, jos joskus käyt Treellä!
T: tamperelainen keliaakikko
Kotipizzan gluteenittomat on ollut mun mielestä hyviä. Meidän lähipizzeriassa ainakin ovat tehneet ne takahuoneessa poissa jauhojen lähettyviltä joten ei ole edes jännittänyt syödä kun tietää että on huolellisesti valmistettu :)
Pennut aina ruinaa Raxiin syömäänja oon tykännyt niiden pitsasta, löytyy ainaki ympäri suomee. Rossossa ihan ok, kotipizzan aika karua.
Tampereen Napoli paras partnerikaan ei erottanut kumpi on gluteeniton ja kumpi norm pohja kuohkea.
itse kotona leipomalla tulee musta paras :)