Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Millaista kirjallisuutta luet?

Vierailija
22.04.2014 |

Ennen luin paljon romaaneja, varsinkin teini-ikäisenä ja lapsena, mutta jotenkin se vain on jäänyt. Nykyään tulee luettua lähinnä tietokirjoja laidasta laitaan ja silloin tällöin elämänkerrallisia teoksia. Tarkoitus on kyllä ollut jo pitkään alkaa taas lukemaan romaanejakin, keskittyminen vain on ongelmana jostain syystä. Mitä kirjoja te luette?

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
22.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Poliittisten hahmojen elämäkertoja tulee välillä luettua ja ne ovatkin suurta viihdettä. Sitten luen klassikkoromaaneja. En ole varma nautinko niiden lukemisesta niin hirveästi. Tekisi mieli melkeinpä lukea jotain jännittävämpää, mutta koen että klassikot tarjoavat jotain hyödyllistä niin siksi keskityn vain niihin. Tietokirjallisuutta tulee jonkin verran luettua. Aiheita ovat enimmäkseen filosofia, historia, psykologia.

Vierailija
2/7 |
22.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kaiken minkä käsiini saan, maitopurkin tuoteselosteesta, hömppää, satuja, käyttöohjeita, jännitystä, klassikoita yms.

 

Mulla oli lasten syntymän jälkeen muutaman vuoden ajan niin huono keskittymiskyky, etten saanut luettua edes lehtiartikkelia, romaanista puhumattakaan. Nyttemmin tilanne on jo jokusen vuoden parantunut. Kuopus on 8v.

 

Just tällä hetkellä on elämässä sen verran stressiä, että kaipaan tosiaankin pakoa todellisuudesta, joten luen Harry Pottereita (suomeksi nyt), Feeniksin kilta just kesken. Lisäksi yöpöydältä löytyy "Hildegard Bingeniläisen kivet ja kasvit" (tms, ihan tarkkaan en muista sen nimeä) ja "Kaikki se rakkaus, mikä sinulle kuuluu" -opas. Ja repussa kulkee Katja Ketun Kätilö.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
22.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Luen etupäässä kaunoa, nykykirjallisuutta ja klassikoita. Runoja aika paljon, esseitä. Uudet kirjailijat kiinnostaa, esikoiskirjat erityisesti. Tietopuolisista luen päiväkirjoja ja kirjeenvaihtoja, elämäkerrat on minusta useimmiten tylsiä. Viimeksi luin Tommi Kinnusen Neljäntienristeyksen, aloitin Älä koskaan pyyhi kyyneleitä paljain käsin.

Vierailija
4/7 |
22.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tällä hetkellä kaikkein eniten kotimaisia naisnovellisteja. Täysin päinvastaisella laidalla kirjamaustani on esim. Torey Hayden ja muut valitutpalat-nyyhky-saagat.

Vierailija
5/7 |
22.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Romaaneja ja opiskeluihin liittyviä kirjoja, jotka ovat aika kivoja (humanistisia juttuja, historiaa yms opiskelen omaksi huvikseni). Jotain yhteiskuntetieteellistä voisin lukea enemmänkin, tykkään ja oikea alani on sieltä, ei vain ole juuri enää tullut ammattikirjallisuutta seurattua.

 

Tykkään myös erilaisista taiteilijaelämänkerroista ja runoista. Luen paljon myös lapsille ja kuunnellaan yhdessä äänikirjoja. Rakastan satuja ja lasten runoja. On kiva lukea lapsille klassikkoja, joista itse on lapsena jäänyt paitsi (esim. Eduard Uspenski ym.) Mullekin kyllä luettiin lapsena ja pidin kirjoista ja silloin mutta valikoima oli aika suppea.

 

Romaaneista pidän yleisesti ottaen paljon kotimaisista naisten kirjoittamista kirjoista. Luen paljon myös dekkareita (erityisesti pohjoismaisia, muita kuin suomalaisia) ja klassikkoja laidasta laitaan. Monika Fagerholm ja Aino Kallas ovat esimerkiksi suosikkejani, dekkareista pidän eniten Åsa Larssonista.

Vierailija
6/7 |
22.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Torey Hayden, Dean R. Koontz, Stephen King

Jotkin elämänkerralliset mm. Matti Nykänen, Monica Lewinsky

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
22.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Luen kaunokirjallisuutta laidasta laitaan. Kotimaista, käännöskirjallisuutta ja joidenkin maiden kirjallisuutta pystyn lukemaan alkukielelläkin. Luen nykykirjallisuutta, vanhempia teoksia ja klassikoita. Ns. hömppää en lue. Kaunokirjallisuuden lisäksi luen tietokirjoja, historiaa, politiikkaa, uskonto- ja taloustiedettä.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan kaksi kaksi