Huhhuijaa, vauvakuumeelta kopsattua
suvikki - 28.07. 16:14 (1/11)
pieni vinkki vauvaa yrittäville :)
jso vauvaa tekee mieli niin kannattaa aloittaa syömään seuraavia tuotteita, kelasin sinkkiä ja kuparia ja e-vitamiinia... noi kolme yhdistetynä takaa varmat tulokset ( auttanut myös sellaisia pareja, jotka ovat saaneet lapsettomuushoitoja eikä ole tärpännyt...) mä aion itse ainakin kokeilla.. noi kaikki maksaa sellasen reilun 40 euroa mutta luulenpa että monikin on aika valmis pulittamaan moisen summan silloin tällöin jos vaan tulosta syntyy.. ja tosiaan tärkeetä olis sit myös se pupuilu, eli 14 päivää ekasta vuotopäivästä etiäpäin pitäis harrastaa aina kun mahollista, se eka päivä tärkein... ja sit viel muutama päivä siihen päälle
oikein ihanaa loppukesää kaikille ja onnea vaavayritykseen :) olis kiva jos kertoisitte omia kokemuksia täällä jos ja kun alkaa tapahtumaan :)
Kommentit (10)
hohhoijakkaa... ja jotkut sitten sanoo, ettei lapsia tehdä vaan saadaan, mitä toi sitten on???
Ja ei, minä en maksaisi 40¿ silloin tällöin kun se onnistuu ihan ilman sitäkin..
ja voi teitä av-mammat, te ootte säälittäviä
hyvä, jos sikiätte helposti!
Just joo...
Toivottavasti ei mene tuota luontaistuoteuskontoaan julistamaan lapsettomuuspalstalle
Vierailija:
ja tosiaan tärkeetä olis sit myös se pupuilu, eli 14 päivää ekasta vuotopäivästä etiäpäin pitäis harrastaa aina kun mahollista, se eka päivä tärkein
Esim täähän ei pitä edes paikkaansa...
Vierailija:
Just joo...
Toivottavasti ei mene tuota luontaistuoteuskontoaan julistamaan lapsettomuuspalstalle
ilman sitä e-vitamiiniakin
Minä taas söin fazerin hasselpähkinäsuklaata ja tulin raskaaksi (ei sillä varmaan ollut merkitystä, että minulle tehtiin koeputkihedelmöitys)
Jos lapsettomuuteen tai oikeastaan lapsensaannin vaikeuteen on taipumusta, voi hyvin yrittää. Tiede ei pysty tarjoamaan mitään yhtä ja ainoaa selitystä tai hoitoa siihen.
Ja mitä tuohon 14 päivää yrittämiseen tulee, niin siinä olen samaan mieltä, että ekasta vuotopäivästä ei kannata laskea. Ajoittaa tuon 14 pv vaikka keskelle kiertoa. Siitiöt on muutenkin sisukkaita vekkuleita ja pysyvät elossa yli 1 vrk kohdunsuulla. Munasolu taas on avoin vain pienen hetken. Tärkeää on siis, että niitä siittiöitä on vaikka jo valmiiksi olemassa odottamassa munasolun aukeamista, sillä the-moment saattaa mennä niin pian ohi, ettei uusia siimahäntiä ennätä sisään laskea,
ovulaatiosta 14vrk alkaa yleensä menkat eli pitäisi laskea kierron pituuden mukaan, esim. jos kierto on 25pvää niin 25-14=11
" Pupuilu" (mikä älytön sana muuten) pitäisi ajoittaa kp11 tai mielummin jopa ennen sitä.
Yleensäkin tuollainen holtiton vitamiinien syöminen on älytöntä. E-vitamiini on rasvaliukoinen, jolloin liika kertyy elimistöön.
Monipuolinen terveellinen ruoka ajaa ihan saman asian.
Uskoo ken tahtoo ja mitä haluaa...
" Sinkkuelämää" -sarjan akupunktiohoidot.