Pitäisikö lisääntymistä rajoittaa esim. älyn/elämäntilanteen perusteella?
Minusta on huolestuttavaa, että henkisesti epätasapainoiset, vakavasti fyysisesti sairaat tai vaikkapa kehitysvammaiset ihmiset saavat lisääntyä noin vain vapaasti (kehitysvammaisista en ole varma). Tiedän, olisi erittäin kallista, hankalaa ja valtavasti resursseja vaativaa alkaa "kontrolloida" syntyvyyttä enkä ole varma, olisiko se edes eettistä, mutta se vasta epäeettistä onkin, että tehdään lapsia huonoihin parisuhteisiin, avioliittoihin, sairaiden ihmisten elämiin, alkoholistien ja narkkareiden elämiin... Yksin elävät naiset hakevat spermapankista siittiöitä ilman mitään aikomusta antaa lapselle isää. Onhan näitä esimerkkejä - lapsiparat.
Minusta vain pitäisi olla ihmisillä tarpeeksi järkeä sekä vastuuntuntoa arvioida, riittävätkö omat rahkeet lapsen tasapainoiseen kasvattamiseen.
Minä tiedostan näiden ajatusteni kanssa sen tosiasian, että elämä heittää jokaiselle kuraa eteen senkin jälkeen, kun lapset on hankittu, mutta että ehdoin tahdoin lisäännytään huonoissa olosuhteissa... en voi käsittää.
Olen itse masentunut, suvussani kulkee alkoholismia, tunnevammaisuutta ja sen sellaista, kun opitut huonot ihmissuhdemallit ja ongelmanratkaisutavat periytyvät isältä pojalle. En ikinä, ikinä tekisi lasta nykyiseen elämäntilanteeseeni. Tiedän monia, jotka silti tekevät. Minusta se on vastuutonta.
Ajatuksia - pitäisikö ihmisellä olla sittenkään samalla tavalla vapaa oikeus lisääntymiseen kuin esimerkiksi sananvapauteen tai äänestämiseen? Tämän ei ole tarkoitus olla mikään surkea provo, ja pyydän anteeksi, jos/kun ajatuksillani loukkaan monia. Kehotan kuitenkin miettimään.
Kommentit (65)
Tuossa rajoittamisessa on liian monta ongelmaa, jotta se toimisi idioottivarmasti ja oikeudenmukaisesti, joskin olen sortunut joskus ajattelemaan että voi lapsiparkoja ja että ton tai ton ei olis ikinä pitänyt lisääntyä. Sen sijaan pitäisi laittaa enemmän resursseja ongelmatilanteiden selvittämiseen ja pulassa olevien perheiden tukemiseen, myös lastensuojeluun enemmän varoja koska joskus ikävä kyllä ei muuta vaihtoehtoa ole. Äidiksi ja isäksi tulemiseen pitäisi sisältyä paljon enemmän valmennusta, ihan kaikille ja ne olis pakollisia. Perustietoa kasvatuksesta ja lapsen kehittymisestä ja tarpeista. Vanhemmuus on niin täysin hukassa monelta varsinkin nykyään. Ei enää tiedetä mikä on sopivaa kurinpitoa, penskat elää kuin pellossa, eikä ymmärrtetä että lapselle saa ja pitää tulla välillä paha mieli siis että kaikkea ei voi saada ja aikuinen päättää. Opettajilta viedään auktoriteetti, sekin on huono juttu. Karttakepillä ei saa lyödä mutta jos vähän avittaa niskuroivaa oppilasta koskettavalla ulos luokasta niin syy on opettajan.
Voi luoja. Täytyy olla elämä tyhjää täynnä jos jaksaa ja jos on aikaa pohtia tällaisia asioita? Get a job!
Olen sairauslomalla. Tämä aihe oli harvinaisen kiinnostava aloitus ja on herättänyt mukavasti keskustelua. Jos tämä on jonkun mielestä turhaa, niin menköön muualle. Sehän tässä on monessakin asiassa ongelma että ihmiset ei ajattele (ei ole kiinnostusta, aikaa etc.) Kuitenkin keskustelua kannattaisi pitää yllä, jospa yhteiskunta siten kehittyisi kun kaikki olisivat sen kehittämisestä kiinnostuneita. Tässäkin asiassa. Harmi vaan että siellä arkadianmäellä ei ihmisten hyvinvointi kiinnosta pätkäkään, joten onko kaikki keskustelu sittenkin turhaa?
[quote author="Vierailija" time="15.04.2014 klo 16:35"]Voi luoja. Täytyy olla elämä tyhjää täynnä jos jaksaa ja jos on aikaa pohtia tällaisia asioita? Get a job![/quote]
Niinpä paljon fiinimpää on pohtia idiootti miesten nimiä ja wt:n symboleja.
Ripulista puhumattakaan. Kyllä pitäisi töihin mennä tälläisten ketjujen aloittajat ja vastaajat.
t:älykkö jokaa haluaisi puhua vain kauneudenhoidosta ja vauvan nimistä
Minusta pitäisi. Ei lasten hankinnan tule olla mikään perusoikeus.
Jokseenkin hölmö idea, ja etenkin tuo ajatus että älykkyydellä olisi jotakin tekemistä vanhemmuuden laadun kanssa on typerä. Näin esimerkkinä, onhan paljon olemassa näitä välkkyjä uraohjusvanhempia, joiden mielestä se lapsen kasvattaminen on vähän liian tylsää hommaa rahan takomiseen verrattuna. Seurauksena yksinäisiä ja turhautuneita lapsia, joilla on iPadit.
Muutenkin ajatus, että pitäisi ihan natseilemaan ryhtyä, on vähän turhan radikaali ainakin minun makuuni. Kyllähän monista rentuistakin tulee yllättävän mainioita vanhempia sitten, kun se nyytti on siinä sylissä. Kun taas toiset, joilla elämänhallinta ennen vauvaa on ollut tasoa huippu, saattavat sairastua esimerkiksi synnytyksenjälkeiseen masennukseen ja alamäki alkaa. Ei voi siis ennalta tietää, kenestä tulee hyvä vanhempi ja kenestä ei.
Sen sijaan kannatan kyllä pakkovieroitusta odottaville päihdeäideille, ja esimerkiksi sellainen ajatus voisi olla toteuttamisen arvoinen, että ne vanhemmat jotka haluavat lapsilisää ynnä muuta valtionavustusta, joutuisivat käymään jonkun valtion järjestämän kurssin, jolla opetettaisi vaikka kehityspsykologiaa ja muuta faktapohjaista settiä lapsen kasvatusta tukemaan, helpottamaan ja parantamaan.
62 jatkaa:
Minusta tässä keskustelussa näkyy surullisesti suomalaisen yhteiskunnan luokkaerojen kasvu ja siitä juontuvat asenteet; heikommassa asemassa olevia arvostetaan ihmisinä ilmeisesti juuri sen verran, että tätä "roskasakkia" ollaan jo valmiita pakkosteriloimaan. Niinkuin heidän lapsillaan ei varmasti olisi mitään annettavaa tälle yhteiskunnalle, kun taas isoissa kivitaloissa designissa rypevät ihmiset tuottaisivat automaattisesti viisaita ja hyviä ihmisiä.
Tässä sitä huomaa hyvin sellaisen ihmiselle tyypillisen perusylimielisyyden; samaistutaan ehkä vähän liiankin herkästi "älykkäämpiin ja pätevämpiin", minkä jälkeen onkin jo ihan sama, mitä niille lopuille tapahtuu - kuolkoon vaikka sukupuuttoon. Mutta teille, jotka sitten oikeasti kuulutte niihin yhteiskunnan yli-ihmisiin: me luuserit olemme yli-ihmisyytenne edellytys.
[quote author="Vierailija" time="15.04.2014 klo 17:51"]
62 jatkaa:
Minusta tässä keskustelussa näkyy surullisesti suomalaisen yhteiskunnan luokkaerojen kasvu ja siitä juontuvat asenteet; heikommassa asemassa olevia arvostetaan ihmisinä ilmeisesti juuri sen verran, että tätä "roskasakkia" ollaan jo valmiita pakkosteriloimaan. Niinkuin heidän lapsillaan ei varmasti olisi mitään annettavaa tälle yhteiskunnalle, kun taas isoissa kivitaloissa designissa rypevät ihmiset tuottaisivat automaattisesti viisaita ja hyviä ihmisiä.
Tässä sitä huomaa hyvin sellaisen ihmiselle tyypillisen perusylimielisyyden; samaistutaan ehkä vähän liiankin herkästi "älykkäämpiin ja pätevämpiin", minkä jälkeen onkin jo ihan sama, mitä niille lopuille tapahtuu - kuolkoon vaikka sukupuuttoon. Mutta teille, jotka sitten oikeasti kuulutte niihin yhteiskunnan yli-ihmisiin: me luuserit olemme yli-ihmisyytenne edellytys.
[/quote]
Olet oikeassa tuosta älykkyysasiasta, olen pahoillani, että liitin sen asiaan liian yksioikoisesti. Tiedän, että on paljon rakastavia vanhempia, joille naurettaisiin Mensassa, ja päinvastoin.
Tuosta asennoitumisesta - etköhän vähän liioittele? Minä en ainakaan ajattele noin, tai jos alan ajatella, soisin, että lyötäisiin turskalla naamaan. Kyllä yhteiskunnan ja sen yksilöiden elämän epäkohdista tulee voida puhua ilman leimaamista ylimieliseksi tai heikommassa asemassa olevia ihmisiä aliarvostavaksi.
Sen sijaan tuo ideasi lapsilisään liitettävästä valmennuksesta on loistava mielestäni! :)
Huoh... kyllä nyt kun luin tuon avausviestini uudelleen niin onhan siinä juuri tuollaista ylemmyydentuntoista asennoitumista aistittavissa. Parempi miettiä jatkossa omassa päässään ennen kuin kirjoittaa ja saa kuulostamaan itsensä hirviöltä. Ja palata sitten kirjoittamaan sitten kun osaa tehdä sen fiksusti.
Ap pahoittelee
Kyllä pitäisi rajoittaa kehitysmaissa nimenomaan elämäntilanteen mukaan.
Olen aloittajan kanssa samaa mieltä. Joku lapsenhankkimis"ajokortti" olisi tervetullut.
Eugeniikka kehiin ja vähän äkkiä, lapsi ei ole mikään nukke.
Köyhiltä pitäisi vaatia taloussuunnitelma miten aikoo maksaa lapsenkulut ennen lupaa lapsen teolle.
Meinaatko että mitä korkeampi tulos älykkyystestissä, sen parempi ihminen olisi vanhempana? Psykopaatilla voi olla hyvinkin korkea älykkyysosamäärä, mutta ns. ihan tyhmäkin ihminen voi olla hyvä vanhempi. Ei lapsenkasvatuksessa tarvita akateemista koulutusta, enemmänkin siinä tarvitaan kykyä tuntea empatiaa, antaa ehdotonta rakkautta, ja ihan tavallista maalaisjärkeä.
Miesten osalta pakkokontrolli toimii jo luonnon sanelemana: itäsuomen peräkylien tollot eivät sikiä koska eivät pääse pukille. Naisten osalta tilanne onkin haastavampi: maatiaistytöt vaeltavat sopulilaumana etelän suuriin asutuskeskuksiimme (astutuskeskuksiimme) ja vajakkius voi vielä siltä osin rapauttaa urbaania elämänmenoa.
Eugeniikka oli ihan hyvä järjestelmä, olihan Suomessa huomattavasti rauhallisempaa 1920 luvulta 1970 luvulle asti.
Kyllä pitäisi. Jos kerran on sallittua määrätä sterilisaatioikä kolmeenkymmeneen, pitäisi myös määrätä synnytysikä kolmeenkymmeneen, ja tulotaso ja älykkyysosamäärä tietylle tasolle myös.
Ap tässä - kiitos monista vastauksista!
Osaltaan siksi avasin tämän keskusten, koska halusin avata silmäni muillekin näkökulmille. Olen samaa mieltä siitä, että lisääntymisen kontrolloinnin lopputulos olisi juuri senkaltaista rodunjalostusta, jota sivistynyt yhteiskunta ei harjoita.
Evoluutio myös karsii "epäkelpoja" ihmisiä, mutta mielestäni keskustelun vieminen biologiselle tasolle ei ole tässä kohden kovin tärkeää, koska ennen kaikkea on kysymys jälkeläisten = ihmislasten hyvinvoinnista. Mielestäni ihminen ei ole pelkkä eläin. Biologia tarkastelee lisääntymista tunteettomasta tieteen näkökulmasta eikä ota huomioon yhteiskunnan ja sen jäsenten elämien monimuotoisuutta.
Ihmisten pitäisi olla nöyrempiä. Nykyään ajatellaan niin paljon tyyliin "kaikki minulle heti minun unelmat minun lapset, minulle minulle!" että siinä ei paljon toisia tai omaa järkeä kuunnella. Ihmiset eivät itse, omasta halustaan edes haluaisi käydä ennen lisääntymistä samankaltaista prosessia läpi kuin esimerkiksi adoptiovanhemmat käyvät.
Ongelma on kai ratkaisematon ja raja tarpeeksi hyvien tai liian huonojen elämäntilanteiden välillä on veteen piirretty viiva, määritelmä, josta ei koskaan saavuteta yksimielisyyttä.