Te jotka ette varautuneet mitenkään virpojiin
ja sanoitte ettette avaa ovea, montako kertaa ovikello soi? Meillä ei kertaakaan.
Kommentit (14)
Meilläkään ei kertaakaan, koska ovikellosta on piuha irti nyt. Näin yhden noitaporukan sattumalta etuovella, en tiedä onko heitä käynyt enemmän. Harmittaa kun en varautunut. MInusta perinne on kiva ja täällä pikkunodat on puettu tosi huolelisesti. Olisi ollut kiva antaa jotakin.
Ei kertaakaan ja tosi vettä on satanut niin vaikuttaa asiaan. Viime vuonna kävi kaksi kertaa ja ei avattu ovea. Tosin ei avata kellekkään muillekkaan.
Ei soinut kertaakaan. Ei ole lähipiirissä eikä naapurustossa virpomisikäisiä, joten en olettanutkaan kenenkään tulevan.
Kerran näytti tulevan lukutaidottomia ipanoita hakkaamaan ovea (katsoin ikkunasta mutta en avannut ovea heillekään). Muuten ovat ymmärtäneet ovessa olevan "ei virpojia, kiitos" -lapun. Ei olla varattu mitään annettavaa, sillä tämä virpominen ei kuuluu meidän perinteisiin.
Kolme kertaa soi. Käänsin kylkeäni ja otin unta kupoliin.
Ei kertaakaan. Asutaan kerrostalossa jossa alaovi on lukittuna niin en katsonut tarpeelliseksi varautua.
Ei kertaakaan, vaikka uusia lapsiperheitä on tähän lähelle muuttanut, mutta pariin vuoteen ei ketään ole käynyt, vaikka olen halunnut, joten nyt en edes enää halunnut. Pysyivät pois varmaan roskapussien vuoksi :D, nostin pari ulos, että näyttää, että siivoamme... NOLO, juu.
Ei täällä koskaan käy virpojia, alaovi on lukossa eikä talossa onneksi asu yhtään lasta.
Ovikellosta on piuha irti. Koputti, en avannut. Joku siellä kävi...
3x.
[quote author="Vierailija" time="13.04.2014 klo 15:25"]
ja sanoitte ettette avaa ovea, montako kertaa ovikello soi? Meillä ei kertaakaan.
[/quote]
En ole varautunut ja ovikello ei ole soinut ja en olisi edes avannut ovaea. Asuu Hgissä kerrostalossa ja tällähetkellä oon yksin.
Me emme varautuneet, sillä tällä alueella ei asu kovin montaa lapsiperhettä. Eikä ole kukaan ovella tänään käynytkään.
Meillä useina vuosina varauduttu runsailla palkkioilla, mutta talon etuovi kai sen verran "piilossa" ja isot koirat ehkä pelottaneet virpojat pois. Tänä vuonna ei sitten ostettu mitään, eikä ollut tarvettakaan.