Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

mantsaa ymmärtävät

Vierailija
13.04.2014 |

Osaatteko antaa selityksen miksi suomen maankamara kallistuu tulevaisuudessa kaakkoon päin. Ymmärrän että se liittyy maankohoamiseen mutta en osaa selittää.

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
13.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Maankohoaminen ja vesistöjen muutokset


Kategoria: Suomen geologiaaAnu HakalaMaankohoaminen ja vesistöjen muutokset

Meren rantaviivan siirtyminen ja sisämaan vesistöjen muutokset johtuvat maankohoamisesta. Koska maankohoaminen on Perämeren alueella noin 90 cm sadassa vuodessa ja kaakkoisessa Suomessa alle 20 cm samassa ajassa, kallistuu Suomen maankamara vähitellen kohti kaakkoa. Tämä aiheuttaa järvien altaiden kallistumisen.

Jääkauden jälkeisenä aikana järvien vedenpinta on altaiden kaakkoisosissa noussut ja luoteisissa osissa vetäytynyt. Esimerkiksi Saimaan ja Päijänteen vesistöissä kallistuminen on johtanut uusien purkautumisreittien syntymiseen. Kymijoki syntyi noin 7000 vuotta sitten ja Saimaan vedet mursivat Vuoksenniskalla uuden, kaakkoisen uoman noin 5 700 vuotta sitten.

Pohjanmaan joet virtaavat pääosin luodetta kohden. Kun maa kohoaa luoteen puolella nopeammin, jokien virtaus hidastuu ja tulvariski kasvaa.

http://www.geologia.fi/index.php/2011-12-21-12-30-30/2011-12-21-12-39-11/2011-12-21-12-39-51/maankohoaminen-ja-vesistoejen-muutokset

Vierailija
2/5 |
13.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Varmaan joku mannerlaatta menossa toisen päälle/ sivuun tms

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
13.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiitos kakkonen. Päästään läksyissä eteenpäin. Kiva kun ei äitikään löydä vastauksia:)

Vierailija
4/5 |
13.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiitos kakkonen. Päästään läksyissä eteenpäin. Kiva kun ei äitikään löydä vastauksia:)

Vierailija
5/5 |
13.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jääkausi painoi maakuoren lommolleen ja sen jälkeen se on hitaasti oiennut. Suomen kohdalla voimakkaammillaan Vaasan seudulla. Kun menee tarpeeksi aikaa (tuhansia vuosia varmaan) niin Merenkurkun yli voi kävellä kuivin jaloin Ruotsin puolelle.  Wiki kertoo selkeästi: http://fi.wikipedia.org/wiki/Maankohoaminen

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi yksi viisi