Oulun lastensuojelukohuperhe haastattelussa IL:ssä!
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2014041318207319_uu.shtml
Mitä mieltä olette? Tästä videosta syntyi minulle ihan positiivinen kuva noista vanhemmista.
Kommentit (8)
Niin, vaikea tietää. Oon kyllä kuullut itsekin aika hurjista lastensuojelukertomuksista, esim. eräs perhe otettiin kiireellisesti huostaan (siis myös vanhemmat!) vaikka lapset eivät olleet millään lailla vaarassa tms.
Perhe otettiin kiireellisesti huostaan. No just, nyt on kyllä jollain puurot ja vellit hiukan sekaisin.
[quote author="Vierailija" time="13.04.2014 klo 11:46"]
Perhe otettiin kiireellisesti huostaan. No just, nyt on kyllä jollain puurot ja vellit hiukan sekaisin.
[/quote]
Tämmöistäkin tapahtuu, niin uskomattomalta kuin kuulostaakin. Perheen isällä oli diagnosoitu kaksisuuntainen ja äidillä adhd. Mutta ei se tarkoita, että lapsista eivät olisi voineet huolehtia. Kotiapua olisi pitänyt saada enemmän. :(
Sitten siellä huostaanottopaikassa (joku perhekeskus tms.) kaikkia perheen vanhempien sanoja oli kuunneltu ja vääristelty.
Tiedän perheen mutkien kautta ja kommentoin sen verran, että kyllä huostaanotolle on aina perusteita... Myös tässä tapauksessa.
Luin eilen eri lähteiden kuvauksia tämän oululaisen perheen tilanteesta. Sain sellaisen kuvan, että lastensuojelun toimenpiteet ovat olleet vähintäänkin ylimitoitettuja. Perhe on jotenkin päätynyt tilanteeseen, jossa kaikkea mitä he tekevät tai jättävät tekemättä, tulkitaan heidän tappiokseen, vaikka asiassa ei olisi mitään kummallista. Myös valheiksi ja vääriksi tiedoiksi paljastuneita asioita käytetään heitä vastaan. Esimerkiksi väitteet isän väkivaltaisuudesta eivät ilmeisestikään pidä paikkaansa. Tämä on osoitettu ihan selkeästi. Sen sijaan poikien sijoituspaikan 'äidillä' ei ole ihan puhtaat jauhot pussissa.
Paha sotku, jota ei voi jättää Oulun, eikä muunkaan kunnallisen toimijan ratkaistavaksi jääviyssyistä. Toivottavasti on olemassa joku ulkopuolinen (valtiollinen?) taho, joka osaa tutkia asian perhettä kunnioittavalla tavalla.
Aikuisia ei oteta huostaan. Ei myöskään lapsia kiireellisesti nykyisin. Kiireellistä huostaanottoa ei ole ollut moniin vuosiin. Perhe voidaan kyllä sijoittaa kuntoutukseen avohuollon tukena. Yleensä paikkoja on vähän ja niihin täytyy jonottaa. Onni jos joku perhe on päässyt sellaiseen heti.
[quote author="Vierailija" time="13.04.2014 klo 13:46"]Aikuisia ei oteta huostaan. Ei myöskään lapsia kiireellisesti nykyisin. Kiireellistä huostaanottoa ei ole ollut moniin vuosiin. Perhe voidaan kyllä sijoittaa kuntoutukseen avohuollon tukena. Yleensä paikkoja on vähän ja niihin täytyy jonottaa. Onni jos joku perhe on päässyt sellaiseen heti.
[/quote]
Niinpä, eihän lastensuojelu vanhempia mihinkään vie. Aikuisilla asia menee ihan toisella tavalla, jos he eivät pysty itsestään huolehtimaan.
Sen sijaan lapsia otetaan Suomessa jatkuvasti pois vanhemmiltaan kiireellisesti. Asia menee niin, että ensin lapsi/nuori sijoitetaan kiireellisesti. Tämä voidaan tehdä heti ensimmäisestä kontaktista lastensuojelun kanssa. Tällöin lapsi viedään laitokseen tai väliaikaiseen sijaisperheeseen odottamaan seuraavia toimenpiteitä, jotka voivat olla paluu kotiin, pitkäaikainen sijoitus tai huostaanotto.
Pyh pah niillä rooli vaan päällä.