No mitäs ootte törttöilleet lentokentillä ; )
Mä menin kerran Antalyassa kaikkien pakaasien kanssa rullaportailla sinne yläkertaan passintarkistukseen. Ne olis tietty pitänyt jo jättää lähtöselvitykseen alakertaan, mutta ei kaikkea voi muistaa.
Kommentit (5)
Viimeksi Heatrowlla kotiin tullessa menin skannaamaan passiani ensimmäiseen skannauslaitteeseen. Ihmttelin sitten siinä huonolla enkulla miksei onnistu, hymyilevä Pan Amin virkailija sitten ystävällisesti neuvoi menenmää Finnairin skannauskoneelle. Noi systeemit muuttuu kerta kerran jälkeen, kun matkustaa.
Minä olen mennyt vahingossa turvatarkastukseen viinaksia laukussani, oli tarkoitus ottaa tuikku lentopelkoon ennen sitä. Tarkastaja vain kysyi onko nesteitä ja kirkkain silmin sanoin, että eipä ainakaan pitäisi olla. Näytti sen minulle ja antoi kyllä takaisin.
Olen myös hyökännyt äkkiä jonoon odottelemaan halpalennoilla, kun ei ole varattuja paikkoja, jotta pääsen miehen viereen. Lentopelkoisena olisi ikävä tarrata hädissään ventovieraan käsipuoleen.
[quote author="Vierailija" time="31.03.2014 klo 21:17"]
En nyt sanoisi törttöillyt, mutta mieleen on jäänyt kerta kun hälytysportti alkoi piipata kohdallani. Ei kovin miellyttävä tilanne. Veivät tarkempaan syyniin ja kenkieni massiivinen ruuvi kannoissa sai aikaan hälytyksen. No tilanne oli sillä selvä ja pääsin lennolle.
[/quote]
KERRAN hälyttänyt portti? Kuinka paljon matkustat?
Mulla kun tuntuu lähes matkalla kuin matkalla hälyttävän, paitsi ehkä nykyään kun otan automaattisesti kengät jalasta turvatarkastukseen. No satunnaishälyjä tulee edelleenkin. "Parhaimmilla" reissuilla tsekataan sekä minut että laukku turvatarkastuksessa mennen tullen.
5. Mä opin siitä kerrasta valitsemaan kenkäni huolellisemmin. En kai mä nyt samaa mokaa toista kertaa tee. ;) 2
En nyt sanoisi törttöillyt, mutta mieleen on jäänyt kerta kun hälytysportti alkoi piipata kohdallani. Ei kovin miellyttävä tilanne. Veivät tarkempaan syyniin ja kenkieni massiivinen ruuvi kannoissa sai aikaan hälytyksen. No tilanne oli sillä selvä ja pääsin lennolle.