Miten pääsen eroon valkoisista, muovisista parvekehuonekaluista?
Ei ole roskista jonne ne voisi laittaa. Kuka huolii? Ottaaks joku Fida tms?
Kommentit (20)
Taloyhtiön roskahuoneeseen tai -katokseen niitä ei tietenkään saa viedä. Jätteidenkuljetusfirma laskuttaa joka ikisestä ylimääräisestä laatikkojen ulkopuolella olevasta tavarasta, jonka ne joutuvat noukkimaan maasta.
Ota yhteyttä paikalliseen SPR:ään heillä on noutopalvelu, huonekalut vaatteet astiat.Soita ja sovi noutoaika!
SPR:än noutopalvelu on ilmainen hyvä palvelu!
Viet ne kaatopaikalle. Maksaa vähän, mutta se on sinun velvollisuutesi.
KIerrätyskeskus tms? Jos asut kerrostalossa voit ehkä nostaa ne kesäksi pihalle yleiseen käyttöön? Tai lahjoittaa jollekin lähiravintolalle tai kahvilalle jolla samanlaiset terassilla :D
Laita fb kirppikselle, että annetaan! Joku tulee varmasti hakemaan. Minultakin haki osittain ruosteiset tuolit ja pöydän :)
Nostat autoon ja ajat jonnekin sopivaan paikkaan. Nostat autosta ja laitat lapun päälle, löytäjä saa pitää.
tai vie bussipysäkille istuimiksi.
Meillä ainakin on noita jäähallissa pienten lasten apuna. Kysy, ottaisivatko niitä. Siis tuoleja. Meillä ainakin pulaa noista, paukahtelevat rikki.
Jos et pysty kuljettamaan kauemmaksi, niin laita taloyhtiön roskiskatokseen ja päälle lappu: saa ottaa! Jos ovat ehjät, niin luulenpa, että jollekin kelpaa.
Eikun laita lappu; "Varattu, ei saa ottaa." Varmasti lähtevät, vaikka kukaan ei tarvitsisikaan....
Sahaat ne osiin ja roskiin pienissä erissä. Paloittelusurmatyylillä.
Vie anopille ja appiukolle. Sinne kelpaa kaikki - ainakin meillä.
Pk-seudulla kierrätyskeskus ottaa nuo, jos ovat ehjiä. Jos ovat rikki/likaiset/muutoin käyttökelvottomat, niin hajoitat osiin vaikka päällä hyppimällä ja pistät roskiin.
[quote author="Vierailija" time="11.03.2014 klo 11:18"]
PK-seutu.
[/quote]
[quote author="Vierailija" time="11.03.2014 klo 14:12"]
Vie anopille ja appiukolle. Sinne kelpaa kaikki - ainakin meillä.
[/quote]
meidänkin anopille ja appiukolle voi viedä!
Vie lähikaupan ilmotustaululle lappu annetaan parveketuolit ja pöytä.
Joku käy hakemassa ne alta aikayksikön.
Jos kunnossa, olisin ottanut. Pk-seutu.
Onko teillä päin tulossa kevättalkoita, joissa roskalava tms.? Meillä sellainen oli kerrostalossa ja nykyisin omakotitaloalueellakin.
Aina siis jemmataan vuosi niitä isoja roskia ja tuolloin kipataan lavalle (josta halukkaat saavat ne myös ottaa).