Esiopettuspäivien määrä viikossa
Onko kenenkään lapsi ollut osittaista viikkoa esikoulussa, esim 3-4 päivänä viikossa? Onko siitä ollut haittaa/mitkä ovat hyviä puolia tällaisessa järjestelyssä?
Meidän lapsella alkaa olemaan nyt ajankohtainen tuo esikouluun haku ja ollaan ajateltu sitä 3pvää viikossa. Saisi olla vielä osan viikkoa kotona, mutta kuitenkin saisi osallistua ikäistensä seuraan.
Joka päivä 4h toimintaa tuntuu kuitenkin vielä aika paljolta toiminnalta tän ikäiselle. :O
Kommentit (4)
Olen miettinyt samaa, lapsella on vielä terveydellinen ongelma, jonka takia soisin myös olevan enemmän kotona. Onko jollakin onnistunut tämä eskari vain osan viikosta?
Eskarista voi vielä pitää vapaa päiviä niin halutessaan. mitää säännöllistä vajaata viikkoa ei lapseni ole ollut, mutta jos on ollut esim. toisella vanhemmalla vapaapäivä, niin on otettu lapsellekin eskarista vapaata ja tehty jotain kivaa yhdessä. Koulussahan tämä ei ole sitten enää mahdollista.
Minsuta eskari valmentaa hyvin koulunaloitukseen ja siellä on sitten kuitenkin jaksettava se 4h, joten ei se liikaa tuon ikäiselle ole.
Eri asia sitten, jos lapsella on terveydellisiä syitä olla pois. Ja koska eskari on vapaaehtoinen, niin varmasti mikä vaan järjestely on sovittavissa.
Se on vapaaehtoista, mutta muuta eskarin toiminta pyörii tietysti sen 5pvä/vko mukaan. Jos tekevät jotain isompaa juttua niin lapsesi on paikalla vain osan ajasta, kuulee pitkistä kirjoista tarinat vaan osittain ja on niillä retkillä mihin pääsee. Ollaanhan sieltä tietsyti poissa ihan sairaudenkin takia, ei sillä. Joskus (vasinkin tyttöjen kesken) voi jäädä pihalle kaverisuhteista, kun paikalla vaan osittain. Jos tuo 4h tuntuu paljolta, niin miten ajattelit sopeuttaa lapsen siihen kouluun, kun sitä voi olla esim 5h jonain päivänä ja se on sitten ihan koulua eikä vaan suurimmaksi osaksi leikkiä kuten eskari. Sairaussyyt ovat tietysti ihan toinen juttu, mutta kyllä minusta sosiaalisesti ihan kokopäiväinen eskari olisi hyväksi lapselle ja tottuisi siihen koulun rytmiin.
Ei se oikeasti ole paljon, kun muistaa että seuraavana vuonna alkaa koulu. Silloin se 4 tuntia on pakollista ja jokapäiväistä. Hyvä se on oppia koulurytmiin. Esikoulu on kuitenkin helppoa, toimintaa ei ole koko 4 tuntia, siinä on mukana myös paljon vapaata leikkiä, ohjattua toimintaa on päivässä ehkä tunti tai pari, lisäksi ruokailu ym. vie aikaa. Meillä lapset on olleet normaalisti esikoulussa ja ovat olleet usein sitä mieltä, että esikoulu loppui liian aikaisin, olis ollut vielä paljon leikkejä joita olis pitänyt leikkiä. Olemme kyllä pitäneet välillä lomapäiviä ja sairaudet on hoidettu kunnolla kotona. Mutta kyllä nuo on halunneet esikouluun joka päivä, siellä kun on mukavaa, on touhua ja tekemistä ja kavereita.