Outo kysymys kaikkitietäville av-mammoille synnytykseen liittyen.
Vielä on tässä aikaa jäljellä mutta hävyn seutu on jo nyt niin kipeä, että yhtään suurempi jalkojen "harotus" tuntuu tosi ikävältä. Miten edes pystyn levittelemään synnytyksessä jalkojani, jos tuo vaiva pysyy samana?
Varmasti älytön kysymys mutta pääsevätpä palstan älyköt osoittamaan fiksuutensa.
Kommentit (15)
En pyytänyt laittamaan murheitani kokoluokan järjestykseen, vaan jotakuta asiani ymmärtänyttä ottamaan kantaa siihen, miten jalkojen avaaminen onnistuu, kun se tekee jo nyt kipeää.
ap
Mulla ei enää synnytyksessä ollut tuota kipua. Tiedä sitten, loppuiko se, vai enkö vaan huomannut sitä enää.
Nyt oli jo järkevä vastaus eli kommentti itse kysymykseen, kiitos. Olen miettinyt juuri tuota: menisikö se ohi "H - h e t k e e n" mennessä.
ap
Se tosiaan on pienin murheesi h-hetkellä. Synnytyskipu on paljon kovempaa.
Voi kuule, sitä on aivan toisissa maailmoissa kun synnyttää. Ei siinä paljoa pysty ajattelemaan tuommoisia.
Vaikka sinulle tekisi helvetinmoista kipua levittää haarojasi synnytyksessä, et pysty pitämään niitä yhdessä millään.
Tulepa meille synnytyksen jälkeen kertomaan sattuiko se haarojen levittely vai ei ja jäikö se lapsi kuitenkin syntymättä, kun et pystynyt levittämään haarojasi.
Vaikka sua sattuisi mihin tahansa ja vaikka naapurinsetä tulisi hakkaamaan samalla sun kättä kirveellä poikki, niin se lapsi syntyy, kun on syntyäkseen. Ihan oikeasti. Et pysty tekemään millekään kivulla yhtään mitään synnytyksessä.
Synnyttäminen selkeästi tuhoaa aivosoluja. Niin moni täällä kommentoi ymmärtämättä kysymystä.
Mulla on ollut joka raskaudessa liitoskipuja (kolme raskautta), enemmän ja vähemmän kipuja. Liitoskipu häviää vähän ennen synnytystä. Ainakin itselläni joka kerta hävinnyt viimeistään siinä vaiheessa kun vauva hiljenee (ei liiku enää) ja tietää, että nyt on enää vähän aikaa synnytyksen alkuun.
Eli ei huolta ap, kyllä se liitoskipu häviää! (Voi toki olla tuossa vaiheessa erittäin kivulias olo.)
Yleensä kai liitoskivut jossain vaiheessa hellittävät, kun keho sopeutuu. Lisäksi aivot käsittelevät kipua niin, että uusi akuutti kipu häivyttää vanhat, siihen kai täällä viitataan, kun sanotaan, ettei sitä ehdi miettiä tms.
Hym, minulla ei ollut liitoskipuja. Ongelma voi myös kääntyä toiseen suuntaan, eli kuinka saat haarat takaisin kiinni synnytyksen jälkeen:) Että sillee.
[quote author="Vierailija" time="21.01.2014 klo 11:41"]
Miten edes pystyn levittelemään synnytyksessä jalkojani, jos tuo vaiva pysyy samana?[/quote]Muutkin on jo vastanneet mutta ilmeisesti pitää vääntää rautalangasta: pystyt siihen synnytyksen aikana kivusta huolimatta. Miten? no levittämällä, joko itse reiden adduktorilihaksilla tai passiivisesti autettuna. Miksi se kipu tekisi sen mahdottomaksi? Kipuun voi saada lääkettä ja toisaalta voit synnyttää vaikka kontillasi tai seisaalla, jolloin ei tarvi ehkä niin paljon levitellä.
Ilmeisesti kyse tosiaan on liitoskivuista, tai sitten vauvan asento jotenkin aiheuttaa painetta häpyluulle.
Mulla on takana kolme raskautta, joista ensimmäisessä en muista olleen kovinkaan vakavia liitoskipuja, muita kolotuksia kyllä. Synnytyksen aikana en muista, että mikään niistä olisi vaivannut, ne supistuskivut oli niin valtavat ettei niitä muita osannut edes ajatella. Toisessa liitoskipuja kyllä oli, mutta ne tosiaankin hävisivät siinä vaiheessa kun synnytys alkoi lähestyä. Ainakaan en muista että olisin niitä edes ajatellut ollenkaan niinä muutamana päivänä ennen synnytystä. Viikkoa ennen synnytystä en edes kuvitellut kiipeäväni esim. ylämäkeä ylös kuin ihan pakkotilanteessa liitoskipujen takia, mutta sinä päivänä kun synnytys lopulta käynnistyi, kävin kaupassa kävellen (kotimatka pelkkää ylämäkeä), siivosin kylpyhuoneen ja puunasin keittiön kärsimättä kivuista ollenkaan (näillä toiminnoilla pyrin nimenomaan auttamaan synnytyksen käynnistymistä, muuten en olisi vaivautunut). Kolmannen loppuraskaudessa kärsin aika pahasta lantion väljistymisestä, ja ihan muutaman sadan metrin kävelykin tuotti niin hirveää kipua että näin tähtiä ja väänsin itkua. Tässäkin tapauksessa kivusta ei ole mitään muistikuvaa parilta edelliseltä päivältä.
En osaa sanoa onko kyse siitä, etten vain muista kipua, vai eikö sitä oikeasti enää ollut. Synnytykset on kuitenkin saatu hoidettua alta ihan hyvin, nopeasti ja normaalisti :)
Veikkaan että vaavi ei ole vielä laskeutunut ja alkaa viedä liikaa tilaa sieltä missä on, vähän liian ylhäältä. Kyllä se siitä kun laskeutuu. Sitten kävelet kuin ankka :D.
Liitoskivulta kuulostaa. Se on aika pientä tulevaan synnytyskipuun verrattuna, ja takuulla pienin murheistasi H-hetkellä.