Perheelle kertominen ulkomaalaisesta miehestä
Selitän lyhyesti koska kirjoitin jo kerran pitkän tekstin ja sitten tämä ei lähettänytkään sitä. Eli:
Minulla on nyt ollut säätöä yhden ulkomaalaisen miehen kanssa. Perheeni on täysin ulkomaalaisia vastaan. Tooosi rasistisia. Kaikki ulkomaalaiset on heidän mielestä pahoja ihan sama mistä maasta tulee. Suomi suomalaisille ja muuta tosi junttimaista.
Tämä mies on tosi ihana ja halutaan olla yhdessä mutten uskalla esitellä tai edes kertoa perheelleni tästä. Kokoajan joudun keksimään tekosyitä ja välttelemään. Miehellekkään en ole vielä uskaltanut sanoa miksi en voi häntä ottaa mukaan esim veljeni luo. Tuskin kyseinen mies saa ikinä astua jalallaankaan sinne.
Mies vielä sanoi ettei tykkää yleensäkkään pojista/miehistä koska kaikki ovat ilkeitä ja huutelee niin hävettää sanoa että minun perhe on samanlaisia. 😪
Onko kellään kokemusta että tällainen perhe olisikin hyväksynyt ulkomaalaisen miehen?
Pakko vielä lisätä että meidän lähisuvussa on ulkomaalainen nainen mutta hänet on tottakai otettu ilolla vastaan koska nainen🙃
Kommentit (17)
Jos ne ei hyväksy sua ja tue sua sun elämässä niin mitä tollasella perheellä edes tekee? Eikä ulkomaalaisessa miehessä ole sen enempää kerrottavaa kuin suomalaisessa miehessä. Esittelet miehen heille, jos eivät hyväksy, eivät hyväksy.
Riippuu mistä mies on kotoisin kuinka nopeasti perhe tulee hyväksymään tai hyväksyykö ikinä.
Miksi sun pitäisi kertoa heille? Oletko alaikäinen? Sinä saat elää omaa elämääsi juuri niin kuin itse haluat, eikä se kuulu sukulaisille. Minäkin otin savolaisen puolison! En ole kertonut. Enkä kerro.
Itselläni oli sama tilanne, sitten poikaystäväni paljastuikin raiskaajaksi. Onneksi en esitellyt perheelleni. Joutuisin kuulemaan vielä vuosien jälkeenkin mitäs me sanottiin kommentteja. Mutta tämä ei nyt auttanut sua yhtään. Tässä alla on ohjeeni.
Mitä ikinä teetkin käy tilanne rehellisesti läpi kumppanisi kanssa ja päättäkää yhdessä miten ja missä aiheessa etenette.
Ei kai se haittaa jos on kantaruotsalainen tai norjalainen.
On riskinä, että pilaat sukusi verenperinnän ja maineen.
Ei ulkkarista saa suomalaista kuten ei sinustakaan kongolaista, ei edes kreikkalaista.
Aloin seurustella ulkomaalaisen kanssa enkä sitä parina ekana vuotena esitellyt perheelleni. Sitten vanhempani alkoivat kysyä onko se joku musta mies kun en uskalla esitellä. Loppujen lopuksi heille ei ulkomaalainen ollut kuitenkaan mitenkään este vaikka olisi ollut se musta mies vaan heille oli tärkeää että minä olen onnellinen. Mutta he alkoivat ajatella, että minä ajattelen etteivät he tykkää mustasta miehestä. Meni vähän monimutkaiseksi koko homma, mutta loppujen lopuksi kaikki hyvin.
Kyllä ne vanhemmat lopulta yleensä hyväksyvät ulkkarimiehen, vaikka aluksi ovat vastaan. Pidä vaan pääsi ja ole rohkea, jos koet että mies on tosissaan sinun suhteesi.
Vierailija kirjoitti:
Itselläni oli sama tilanne, sitten poikaystäväni paljastuikin raiskaajaksi. Onneksi en esitellyt perheelleni. Joutuisin kuulemaan vielä vuosien jälkeenkin mitäs me sanottiin kommentteja. Mutta tämä ei nyt auttanut sua yhtään. Tässä alla on ohjeeni.
Mitä ikinä teetkin käy tilanne rehellisesti läpi kumppanisi kanssa ja päättäkää yhdessä miten ja missä aiheessa etenette.
5/5
Riippuu paljon siitä, mistä maasta mies kotoisin - ja esim. onko kulttuurieroja, eri uskonto jne,
No en heti ehkä kertoisikaan. Jos suhde vakavoituu niin sitten ehkä.Kyllä rasisteillekin on väliä onko se mies saksalainen (insinööri) vai soÄmali (joka notkuu stagella). (kärjistetty esimerkki)
Hyväksyykö se sun miehen perhe sut?
En tiedä eikö teille todella ole perhe tärkeä että voisitte itse vaan hylätä vai kiusallaanko laitatte tuollaisia kommentteja. Siis osa.
Kun minä en mahda perheeni mielipiteille mitään. Ja en nyt halua koko perhettä hylätäkkään koska ovat minulle tärkeitä.
Olisin halunnut vaan kuulla kokemuksia onko kellään ollut samanlaista tilannetta vastassa.
Maalla ei ole välillä koska heidän kanta on kaikkia ulkomaalaisia kohtaan paha. Ja tuo että ei ole sen enempää kerrottavaa kuin suomalaisessakaan. Niin kyllä tässä tilanteessa on. Helppo sanoa noin jos itsellä on sellainen perhe joka hyväksyy, muttakun minulla ei ole.
Ja olen täysi ikäinen mutta silti itse haluaisin että kaikki tultaisiin toimeen ja että vanhemmat ja sisarukset hyväksyisi.
Ja kyllä, miehen perhe hyväksyy minut.
Minun aasialaisen mieheni perheeni hyväksyi sen jälkeen, kun tapasivat ja tutustuivat. Sitä ennen oli suhtautuminen rasistista.
Perheelläni oli epäilyksiä mieheni suhteen mutta ne ovat hälvenneet tässä vuosien kuluessa. Paljon kyläilyä ja yhdessä tekemistä ja aikaa vaati mutta lopulta kaikki oppivat tuntemaan toisensa ja välit on nykyään läheiset. Osa vanhemmasta sukupolvesta on kommentoinut ikävästi mutta olen jättänyt sen kommentoinnin omaan arvoonsa ja ottanut mieheni mukaan kylään ja käymään ja kertonut myös mieheni kuulumiset soiteltaessa ja nyt eivät ole enää pitkään aikaan kommentoineet kuin neutraalisti.
Ehkä kasvatat selkärangan?