Kuuluisiko minulle toimeentulotuki? Olen
Työtön yh, kaksi lasta vuoroviikoin= ei elatustukea. Vuokra n.900 ja asumistuki n.550e. Päiväraha n.640e ja lapsilisät 300e. Saisinko toimeentulotukea näillä "tuloilla"? Kiitos jos jaksat vastata, olen vasta jäänyt työttömäksi ja yritän pärjäillä tukien varassa siihen asti kunnes saan taas töitä :)
Kommentit (45)
Lonkalta sanoisin että joo. Terveisin soh.
Varmasti olet tuen piirissä, suosittelen varaamaan ajan :)
No onko sinulla omaisuutta? Rahaa tilillä, sijoituksia, auto? Kaikki pitää ensin syödä ja laskennallisesti kuluttaa. Toisekseen perustuu elinkustannuksiinne, ei vain asumiseen, vaan tarpeelliseksi katsottuun. Asunnon pitää olla oikeanlainen.
Oletko ammattiliitossa? Mikäli perusrahalla niin saat kaikki tuet mitä ikinä. Ellei sulla ole sitten omaisuutta.
Kiitos vastauksista! Asutaan kolmiossa, ei ole autoa tai muuta omaisuutta. Pitääpä siis varata aika. Tiedättekö kuinka nopeasti voi päätöksen saada? Tänä vuonna ei varmaan enää kerkeä :) AP
netissä on toimeentulotukilaskureita...laske itse.
Niin on ja siellä sanotaan näin: " Varsinainen toimeentulotukipäätös voi poiketa laskurilla saamastasi tuloksesta." Siksi kysyin. AP
Mun nopealla toimituksella jos mitään piilotuloja ei ole ja asuntoa ei luokitella liian suureksi voisit saada n. 400-500€ + sähkön, vakuutukset ja julkiset terveysmenot.
Ota huomioon kuitenkin et lasten vuoroviikkoasuminen voi aiheuttaa sen et sulta odotetaan asunnon vaihtoa halvempaan tms.
Jos asut pääkaupunkiseudun ulkopuolella niin tuki on paljon pienempi.
Sinne mitään aikaa tarvi varata, täytät hakemuksen ja laitat pyydetyt liitteet mukaan ja laitat luukusta sisään. Saat noin 500 euroa toimeentulotukea.
Lain mukaan 7 vuorokautta on se aika kun pitää päätös antaa mut käytännössä menee n. 2 viikkoa koska kyseessä on 7 arkipäivää, viikonloppuja ei lasketa.
Sulla pitää olla kaikki liitteet oikein koska päätös viipyy sitä kauemmin kuin olet antamatta oikeita liitteitä.
Tilitiedot pitää olla kahdelta kuulta myös lapsilta.
Mutta kun tällä palstalla ei voida tietää tarkemmin sinun olosuhteistasi kuin mitä se laskurikaan. Yleensä laskuri pitää muuten paikkansa, mutta sossu voi katsoa, että asut liian kalliissa asunnossa, ja hyväksyä vain osan tuosta vuokrasta asumiskuluksi.
Huh huh että oma kateus tekee taas vihaseks. Ap saa tällä hetkellä työttömänä käteen enemmän ku minä kokopäivätöistä ja monen mukaan saisi vielä mahdollisesti lisätukia.
Tulosi 1490€-vuokra 900-yksinhuoltajakorotettu perusosa 500€-kahden lapsen perusosa puolitettuna vuoroviikkojen takia eli 300€. Eli jäät miinukselle 210€, sen saat sossusta toimeentulotukena :)
Ai niin joo. Unohdin ton et lasten perusosa puolitetaan eli toi vajaa 500€ ei pidäkään paikkaansa.
Yh perusosa on. 520€ ja lasten n. 300€ per lätty jaettuna puolella eli sulle ap pitää jäädä n. 800€ kuussa käteen vuokran jälkeen. Vuokrasi tosin on aika iso kun asut siellä yksin puolet kuusta joten siitä saatta tulla noottia.
aika pitää saada 7 päivän sisällä ja päätös samassa ajassa hakemuksen ja liitteiden yms toimittamisesta
Ei ne voi kuitenkaan vaatia muuttamaan heti halvempaan asuntoon, joten pitäisi saada ton vuokran mukaisesti tukea nyt. Jos tuen tarve pitkittyy, voidaan vaatia että etsit edullisemman asunnon.
Pelkän vuokran jälkeen minulle jää käteen 600e ja sillä ollaan nyt kolme kuukautta selvitty, nippanappa aina seuraavaan kuukauteen. Tuosta tietenkin pois sähkö-ja puhelinlasku + muut pienet summat. Lopuilla elellään herroiksi ja ostellaan kaikkea kivaa. NOT. Tiedoksi sille kateelliselle, kokeile jäädä työttömäksi niin tiedät miltä tuntuu miettiä sossuun menoa. En ymmärrä miten työttömälle voi olla kateellinen, kyllä se on kuule toisinpäin... AP
Karmea vuokra puolet ajasta yksin asuvalle.
Sun kannattaa varata aika sossuun, ne laskee siellä oletko saamassa jotain tukea.
Minä olin vuosia sitten työttömänä jonkun aikaa ja kävin sossusta kysymässä josko saisin apua lääkekuluihin. Ne laski ja totesivat, että saan muutenkin apua rahallisesti.