Älkää matkailu- ja ravintola-alan ihmiset vinkuko työttömyydestä koronan vuoksi
Ei se työttömyys niin kamalaa ole. Nyt on tärkeintä pysyä terveinä ja hengissä. Kyllä kelasta ja työtyämyyskassoilta saa riittävästi rahaa elämiseen tämän kriisin ajan. Aika vähälläkin sitä ihminen pärjää.
Sitten kun kriisi on ohi, niin palataan töihin ja tarvittaessa perustetaan uusia yrityksiä. Tai vaihdetaan tarvittaessa alaa. Mutta koronan vuoksi loppuneet tai vähentyneet työt ei ole mikään masennuksen tai itsarin paikka. Kyllä tästä selvitään!
Kommentit (4)
En minä vinku mutta jos joku kysyy niin kyllä sanon että vituttaa
Vierailija kirjoitti:
Ai kun ihanaa, kerrotko vielä mistä saa masentua?
No vaikka vaikeasta koronasta. Tänä päivänä työpaikkoja tulee ja menee. Tulevaisuudessa kukaan ei välty siltä että joutuu välillä olemaan työtön. Työn loppuminen ei ole mikään katastrofi, meillä on yhteiskunnan turvaverkko niihin tilanteisiin. Itse asiassa työttömänä epidemian jyllätessä voi suojautua paremmin kuin viruslingoissa työskentelemällä.
Tässä tilanteessa suurin huoli on meidän kaikkien terveys, työpaikat ovat sivuseikka sen rinnalla.
Ai kun ihanaa, kerrotko vielä mistä saa masentua?