Minullakin on rikkaat vanhemmat - olen valinnut köyhyyden.
Heti 18v. täytettyäni ilmoitin etten ota heiltä senttiäkään rahaa enkä ole ottanut.
Siitä lähtien eli viimeiset 10v. olen elänyt reilusti köyhyysrajojen alapuolella, työttömänä. Luonnollisesti saisin heidän suhteillaan töitä helpostikin mutta en ole sitä halunnut.
Lähinnä olen tehnyt sekalaisia hanttihommia silloin tällöin omaksi ilokseni, en halua mielellään ottaa palkkaa.
Vanhempani olisivat maksaneet minulle mitkä tahansa opinnot - kieltäydyin. He olisivat ostaneet minulle asunnon - kieltäydyin jne. Asun hyvin vaatimattomasti kaupungin pienessä, huonokuntoisessa vuokraluukussa ja ostan vaatteeni kirppikseltä. Harrastan ruoanlaittoa ja jahtaan tarjouksia joten ruokani on laadukasta. Olen onnellinen, rahaa jää jopa säästöön enkä koe jääväni mistään paitsi. En ole matkustellut enkä sitä edes halua. Luottokortteja en halua ja periaatteeni on etten ota senttiäkään velkaa, on kiva herätä aamuisin velattomana. Asuntovelallisten oravanpyöräelämä aiheuttaa minussa oksennusrefleksin. Itse kulutan aikani opiskelemalla milloin mitäkin esim. avoimen yliopiston psykologiaa jne, koskaan en kuitenkaan tenti niitä. Kävin samaan tyyliin myös lukion oman aikani kuluksi. Silloin kävin tenttimässä yhden kurssin mutta se oli todella ahdistavaa, opettaja oli töykeä ja teinit melusivat takarivissä kesken kokeen mitä rauhaa rakastava mieleni ei halua kokea toiste.
Sinä päivänä kun vanhempani jatkavat matkaansa tuonpuoleiseen tulisin perimään miljoonia - päätin jo lapsena että koko summa menee hyväntekeväisyyteen, johonkin lapsiin liittyvään tänne kotimaahan. Olen ainoa perijä ja muutenkin varakkaan suvun viimeinen vesa joten sieltä on tulossa myös mm. tätieni perinnöt myöskin minulle.
Mitä ajatuksia tämä herättää? Olenko inhottava loinen yhteiskunnassa, downshiftaamisen maailmanmestari, hippi, vai löytyykö peräti joku joka ymmärtää?
Kommentit (34)
[quote author="Vierailija" time="11.12.2013 klo 12:51"]
Oletko saanut lapsena vanhemmiltasi kaiken muun, mutta et aikaa ja aitoa välittämistä? Onko sinut lapsena eristetty ikäistesikin seurasta?
[/quote]
Vaikuttaisi kokevan perheen varakkuudesta häpeää ja haluvan irtisanoutua siitä negatiivisesta ja Suomessa tyypillisestä ympäristön reagoinnista varakkuuteen jota on lapsuutensa ajan saanut itse kokea.
Mutta provoltahan tämä haisee, helppoa arvata mistä idea on kopioitu.
[quote author="Vierailija" time="11.12.2013 klo 09:24"]
Nro 15 oli siis ap omassa persoonassaan.
Olin jo lapsena tällainen, Ei ole vanhempieni vika mitenkään että minusta tuli minä. En syytä heitä mistään. Se mikä persoonamme määrittää on varmasti monen asian ja sattumankin tekijä, siihen osaa varmasti minua viisaammat vastata paremmin. Jotkut on heteroita, jotkut kommunisteja, jotkut lihavia, jotkut laihoja, jotkut taiteellisia, jotkut hippejä. Tuskin mikään näistä on vika tai vamma jonka vanhemmat aiheutti. Olemme myös omien valintojemme lopputulema. Olen valinnut olla minä.
Ap
[/quote]
Vaikutat erittäin kiinnostavalta ihmiseltä. Olisi kiva tutustua sinuun.
Tuota, provoksi tämän paljastaa tämä ristiriita: "vanhempani ovat molemmat köyhistä oloista" ja toisaalta sitten rikkaaksi sanottu suku. Taisi provo itsekin unohtaa, mitä tuli kirjoittaneeksi :P
[ Tuolla periaatteella minäkin voisin pummia kotona siinä tapauksessa. Verot ovat henkilökohtainen menoerä eikä normaalisti ole tarkoitettu, että jos jonkun AIKUISEN isä tai äiti maksaa jumalattomat määrät veroja niin se oikeuttaa aikuisten lasten loisimisen kelan tuilla
.
[/quote]
Butta et dee shitä. Koskha sinä et uskalla ja tykkäät kuluttaa. Pelkäät myös mitä läheisesi ovat mieltä touhustasi tai touhuttomuudestasi. Olet luonut itsellesi ahdistavan verkoston ja pidät väkisin roolia ylläsi.
Minusta sinä et ole mikään tuomari päättämään siitä miten muiden pitää elää. Siis tällä periaatteella mennään. Toisaalta jos voisit käyttää voimakeinoja niin ehkä sitten.
[quote author="Vierailija" time="11.12.2013 klo 13:14"]
[ Tuolla periaatteella minäkin voisin pummia kotona siinä tapauksessa. Verot ovat henkilökohtainen menoerä eikä normaalisti ole tarkoitettu, että jos jonkun AIKUISEN isä tai äiti maksaa jumalattomat määrät veroja niin se oikeuttaa aikuisten lasten loisimisen kelan tuilla
.
[/quote]
Butta et dee shitä. Koskha sinä et uskalla ja tykkäät kuluttaa. Pelkäät myös mitä läheisesi ovat mieltä touhustasi tai touhuttomuudestasi. Olet luonut itsellesi ahdistavan verkoston ja pidät väkisin roolia ylläsi.
Minusta sinä et ole mikään tuomari päättämään siitä miten muiden pitää elää. Siis tällä periaatteella mennään. Toisaalta jos voisit käyttää voimakeinoja niin ehkä sitten.
[/quote]
Niin varmaan.. mitähän hienoa on sellaisessa elämässä, jossa ei ole mitään nautittavaa vaan päivät ovat samanlaista perseellään istumista ja makaronien syömistä kelan tukirahoilla. Haluaako joku oikeasti altistaa lapsensa sellaiselle ja ottaa riskin, että omat lapsetkin oppivat siihen elämäntyyliin ja loisivat vanhempina kotona. Se onkin kiva kun sossun ja kelan rahat eivät riitäkään esim. kunnon terveydenhoitoon kuten hammaslääkäriin ja mitään ei ole koskaan varaa tehdä.
Sehän sitten vasta onkin mageeta olla sairas vanhus ja elää pelkällä kansaneläkkeellä. Siinä vaiheessa rahat eivät tahdo edes riittää terveydenhuoltoon ja lääkkeisiin saati sitten mihinkään muuhun.
Jos se oikeasti olisi niin hienoa ja mahtavaa niin varmasti suuri osa köyhien ja keskituloisten lapsista olisi jo heittäytynyt tukien varaan. Tukien varassa elämisessä ei ole mitään glorifioitavaa.
Jos olisin sinun vanhempasi...olisin syvästi loukkaantunut.
Helppohan tuo olisi ymmärtää, jos et siis ole trolli. Vanhempasi vaikuttavat fiksuilta ihmisiltä, koska eivät ole aivopesseet sinua samaan materiauskoon kuin missä itse ilmeisesti ovat.
Tekopyhä hurskahteleva marttyyri.
Vanhempani ovat ehdottomasti loukkaantuneet mutta minulla on oikeus omiin valintoihini. Onpahan aikaa käydä lueskelemassa heille sitten lun ovat vanhainkodissa joten jospa he antaa anteeksi vielä joskus.
Olen ehdottomasti aito henkilö, haluaisinkin lähettää tässä terveiset jos joku tunnistaa.
Ap
[quote author="Vierailija" time="11.12.2013 klo 08:30"]
Huono trolli
[/quote]
Entä sitten?! Olisiko mielipidettä?! Eikö keskustelun tarkoitus ole mielipiteen testaaminen muihin, vaikka se olisikin itsetarkoituksellista provokaatiota?! Mutta sinä oletkin parempi ihminen suhteessa muihin. Huonosti piilotettua itsekorostusta todeta huonoksi trolliksi. Eihän näin hienolle ihmiselle nyt sovi keskustella kun ripsivärin merkistä viini lasisen äärellä valkoisella sisustetussa velkaisessa tai vanhempien maksamassa omakotitalossa.
vanhempasi eivät maksa elämistäsi, mutta me maksamme.. ihan kiva
Voit perustella asiasi itsellesi miten päin vaan, mutta sinä elät vanhempiesi siivellä. Rikkaina he maksavat veroja keskivertoa enemmän ja näin ollen kustavat sinunkin loisimesi.
[quote author="Vierailija" time="11.12.2013 klo 08:42"]
vanhempasi eivät maksa elämistäsi, mutta me maksamme.. ihan kiva
[/quote]
Eikö ap vanhemmat sitten ole veronmaksajia siinä missä sinäkin...
Vanhempani todella maksavat veroja niin paljon että sillä määrällä elelee mukavasti vaikka sata työtöntä. Siitä asiasta en jaksa repiä syyllisyyttä.
En jaksaisi keskustella ripsiväreistä enkä koe olevani muita parempi ihminen - nostan hattua varsinkin heille jotka ovat jaksaneet kouluttautua pitkälle ja on oma pää siihen riittänyt. En jaksaisi itse sitoutua vaikkapa viideksi vuodeksi kouluun.
Materialismi on kyllä oksettava sairaus jonka toivoisin olevan vähenemään päin. Miten vähällä voi pärjätä kun itse niin haluaa. Toivottavasti kirjoitukseni herättää edes yhden ihmisen ahneudestaan pärjäämään vähemmällä. Elämä on kaunista ostoskeskusten ulkopuolella.
Ap
Minulta jäi vielä ymmärtämättä miksi et halua pysyvämpää työtä ? Etkö kykene siihen vai etkö saa sitä vai etkö halua tehdä töitä ?
Miksi et ota vanhemmiltasi rahaa ? Vihaatko heitä ? Etkö halua kuluttaa luonnonvaroja käyttämällä rahaa? Haluatko näyttää että selviät ilman heitä ?
Oletko tyytyväinen elämääsi ? Mikä on elämäsi tarkoitus, köyhäily ?
Mistä nautit ?
t. yksi downsiftaaja jota ei kiinnosta matkustaminen ym. Olen kuitenkin ottanut vanhemmiltani vastaan ennakkoperinnön ym. mitä he ovat halunneet antaa. En käytä juurikaan rahaa itseeni vaan perheeseeni lapsiini, mieheeni ja tarvittaessa myös vanhempiini. Teen töitä mutta vain osapäiväisesti jotta minulla olisi riittävästi aikaa muuhun.
Erikoista. Miten vanhempiesi materia ja varakkuus on noin pahasti lyönyt sulle yli? Kyllä mä pidän sua silti ihan tolkun ihmisenä, vaatii todella itsekuria kieltäytyä tarjolla olevasta helposta elämästä.
Hyväntekeväisyys on hyvä ajatus. Laittaisin minäkin paljon rahaa hyväntekeväisyyteen jos lotossa sattuisin enemmänkin voittamaan.
Lähinnä kai ihmiset käyvät töissä saadakseen rahaa - itsehän en kaipaa rahaa joten en saa oikein itseäni tsempattua. Monet kaipaa työyhteisöä joka taas itselleni epäsosiaalisena on kauhistus. Olen tehnyt vapaaehtoistyötä esim. kirpputorien kassaneitinä josta oikeasti saa jo itselle jotakin rahaa parempaa.
Kokeilin kerran työkkärin mieliksi lyhyttä työharjoittelua Stockmann-tyylisessä tavaratalossa, se ei oikein ollut menestys sillä se kulutusjuhla sai minut voimaan pahoin. Teki mieli takavarikoida ihmisten ostokset ja sanoa että tätä sinä et tarvitse oikeasti. Jos löytyisi joku työ mistä oikeasti nauttisin ja kokisin tekeväni hyvää voisin harkita asiaa. Tällä hetkellä harkitsen meneväni vapaaehtoiseksi leipäjonoon leipäpusseja jakamaan. Vinkit mielekkäiden duunien osalta toki tervetulleita!
Minä en vihaa vanhempiani. He ovat kumpikin köyhistä oloista lähtöisin ja tehneet valtavan omaisuuden tyhjästä yrittäjinä, on kai sekin saavutus. En osaa selittää miksi en halua rahaa heiltä, en vain halua. Luonnonvaroja en tietenkään myöskään halua tuhlata.
Minä olen valtavan tyytyväinen ja onnellinen elämääni - olen saanut valita itse enkä ole mikään olosuhteiden uhri. En vaihtaisi tätä mihinkään. Kenenkään muun elämä ei houkuta eikä aiheuta kateutta.
Nautin suuresti koko elämästäni. Tämä on tässä, täydellisenä.
[quote author="Vierailija" time="11.12.2013 klo 12:32"]
[quote author="Vierailija" time="11.12.2013 klo 11:55"]
Jos olet todellinen henkilö niin ymmärrät varmaan ristiriidan siinä, että olet liian ylpeä (?) ottaaksesi rahaa vanhemmiltasi, mutta et yhteiskunnalta. Muille ihmisille olisi parempi jos ottaisit ne vanhempiesi rahat, koska nyt kaikki ne, jotka joutuvat käymään töissä maksavat sinun elämisesi. Sanoit että et kaipaa rahaa- kuitenkin saat sitä säännöllisesti yhteiskunnalta eli vierailta ihmisiltä.
[/quote]
Onko käynyt mielessä, että ne vanhemmat maksavat valtavasti keskimääräistä enemmän veroja? Perheen sisällä varmaankaan esittämääsi ristiriitaa ei esiinny.
[/quote]
Tuolla periaatteella minäkin voisin pummia kotona siinä tapauksessa. Verot ovat henkilökohtainen menoerä eikä normaalisti ole tarkoitettu, että jos jonkun AIKUISEN isä tai äiti maksaa jumalattomat määrät veroja niin se oikeuttaa aikuisten lasten loisimisen kelan tuilla.