Hei miniä, lapsillasi on uusi Äiti
Tai siis ex-miniä. Ei se sinua varmaankaan haittaa.
Ei sekään haitannut, että annoit suvussamme arvokkaana kulkeneen vaari-nimityksen äitisi uudelle poikaystävälle, joka olikin vaihtunut jo vuoden sisällä uuteen. Lasten isänisä sai sitten nimityksen, joka surettaa häntä vuosienkin jälkeen yhä, vaikka lapset ovat tosi rakkaita.
Niin että kun pojallamme on nyt uusi kumppani, se on hän joka on meille lasten äiti. Piste.
Kommentit (11)
Kylläpä ex-anoppia korpeaa. Oikein on otettu vaari-nimitys uusiokäyttöön. Herramunjee.
Vaari oli ilmeisesti tän ex-anopin omistama rekisteröity tavaramerkki
Vierailija kirjoitti:
Vaari oli ilmeisesti tän ex-anopin omistama rekisteröity tavaramerkki
Näin sen täytyy olla.
Oikein Piste. :D Silläpä se tulee asia oikein varmasti selväksi.
Ööö miksi se lasten isänisä ei muka voinut ilmoittaa, että ”Minä olen ainakin vaari ja sillä siisti”. Miksi ei olisi voinut olla kahta vaaria? Miksi pitää olla noin lapsellinen, että jatkaisi jotakin kostonkierrettä. Kyllä ihmiset on typeriä, sanonpa vain.
Miksei molemmat voi olla vaareja? Erotetaan etunimellä tai asuinpaikalla. Noinhan usein on.
Kuulepa sinä kenenkä lienee ex-anoppi.
Tiesitkö, että katkeruus ja kaunanpito, vihakaan ei kaunista? Ei ketään, sinuakaan. Joten tällaisessa tilanteessa luulisi, että noinkin paljon jo elänyt olisi myös ottanut elämänviisautta itselleen ja osaisi suhtautua eroihinkin vain asioina, joita tapahtuu - halusimmepa tai emme. Ja samalla olisi ymmärrystä toimia tukevana osapuolena - sinun, ex-anopin, olisi hyvä olla lastenlapsillesi apuna eikä suinkaan haittana pahan kielesi toimesta. Tuolla tavalla et suinkaan lähennä itsesi ja lapsenlastesi välejä vaan päinvastoin - karkoitat kauemmaksi. Jos et nyt, niin jatkaessasi aivan varmasti aikanaan. Lapset kun aistivat tunteesi, tiedostavat mitä ajattelet heidän äidistään. Ja epäilen, että tuskin maltat olla hiljaa asiasta heidän kuullen.
Ero on aina vain kahden ihmisen välinen asia. Hyvä olisi, että ex-puolisot saisivat asiat selviteltyä siten, että voivat aikuisina toimia yhdessä ihan jo yhteisten lastensa takia. Siihen ei tarvita sotkemaan lapsellisia ex-anoppeja. Eli sinua, aapee.
Voi se olla toisinkin kuin että aina-oikeassa-oleva-miniä versus katkera anoppi!
Myötäelän aloittajaa, sillä omassa perheessä samankaltainen kokemus.
Veljellä oli heitukka-tyttöystävä, oikea sikapäsmäri joka suuntaan, ja veli-parka täysin tuon lumoissa. Emäntä jakeli määräyksiä ja kiltti veljeni ja kiltit vanhempani kiertyivät joka mutkalle vaatimusten mukaan. Tuli niille lapsikin, ja samoin kävi kuin aloittajalla. Äitini on jo aikaisemmin syntyneille siskon lapsille mummi, mutta se ei sopinut tälle tyypille, vaan äidistä väännettiin väkisin mamma. Onneksi typykkä hairahtui ja veli ymmärsi pistää sen kiertoon, ei tuo lastaan edes huolinut uuden miehen luo. Saa äitimme olla mummi sillekin lapselle.
Tuskin aloittajakaan omasta puolestaan on katkera, mutta harmistunut siitä että ilmiselvästi läpeensä harakka-muija ei ymmärtänyt kunnioittaa jotain, mikä on pysyvämpää ja arvokkaampaa. Kun siis kerran se vaariksi nimitetty ei kuitenkaan edes pysynyt kuvioissa.
No ompa mennyt mokoma tunteisiin. Jaksuhalit!!