Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

VAROITUS!!!

Vierailija
01.12.2013 |

Haluan varoittaa kaikkia myös tällaisesta harhaopista joka selittää paljon sitä, miksi nykyään jotkut jopa hoitoalalla syrjii ja suosii ihmisiä diagnoosien perusteella ja miksi eräs nuori nainen kerran syytti minua diagnoosin perusteella tuomitsemisesta kun sanoin olevani paljon lievemmin vammainen ja itsenäisemmin pärjäävä kuin Downin syndroomaiset, joka on totuus jonka sekä minä, minun omaiset että terapeuttini tiedetään. Mutta tämä selittää sen, miksi eräs nuori nainen minulle niin tulisesti tuosta asiasta, totuudesta suuttui:


Joillakin joogaajilla on se käsitys että downin syndrooman omaava ihminen on valaistunut ja sitä kautta vapaa jälleensyntymisen ketjusta ja näin ollen ihmiskunnan esikuva ja suunnan näyttäjä, mutta muut sairaat tai poikkeavat ovat poikkeavia koska poikkeavuus on heille rangaistus tämän tai edellisen elämän pahuudesta. Tuo teoria selostaa sen miksi he asettaa Downit jalustalle mutta halveksivat muita. olen lukenut ja kuullut että noin ajattelee monet sekä joogaajat, buddhalaiset että steinerläiset.



Kaikki ihmiset ovat yhtä arvokkaita. Kukaan sairas tai vammainen ei ole sairautensa eikä vammansa takia mikään ihmiskunnan suuri tiennäyttäjä tai esikuva eikä sairaudet tai vammat ole myöskään rangaistusta tämän tai edellisen elämän pahuudesta. Jumala loi kaikki ihmiset yhtä arvokkaiksi eikä asettanut ketään yläpuolelle tai alapuolelle kenenkään muun. Sairaat ja vammaiset ovat Jumalalle erityisen rakkaita, myös Downit, mutta Downien lisäksi ihan yhtä lailla Jumalan silmäteriä yhdessä Downien kanssa samanvertaisina ovat myös autistit, CP-vammaiset, INCL-tautia tai AGU-tautia sairastavat ja erilaiset aivovammaiset ja muut vammaiset. Ei Down ole sen parempi eikä toisaalta myöskään sen huonompikaan kuin ne muut. Kaikki ovat yhtä arvokkaita ja tärkeitä.





 Jos sinulla on ollut sellaisia steinerläisyyteen tai joogaan, hindulaisuuteen/buddhalaisuuteen pohjautuvia näkemyksiä erilaisista sairaista, niin lue Raamattua ja usko evankeliumi joka kokonaisuudessaan on totuus ja tee parannus ja hylkää tuo väärä näkemys sairaista ja ala pitämään kaikkia yhtä tärkeinä ihmisinä diagnoosista riippumatta. 




Ikävä kyllä moni uskovainenkin on eksynyt tietämättään joogan ja hinduismin ja buddhalaisuuden harhaoppiin. Nekin ovat harhaoppeja ja pimeyttä ihan yhtä lailla kui esin vapaamuurarius. Vapaamuurarius on harhaoppi, joka on toisenlainen harhaoppi kuin nuo, mutta ihan yhtä pimeä on sekin. 


Sekä hinduismista/hare krisnasta/buddhalaisuudesta ja steinerläisyydestä että myöskin vapaamuurariudesta pitää irtisanoutua Jeesuksen nimessä ja Jeesuksen veressä pois ja ottaa vastaan pelastus Jeesuksessa Kristuksessa. Muuta tietä ei ole kuin Jeesus.

Nyt: Jeesuksen nimessä ja Golgatan keskimmäisen ristin pyhän veren voittovoimassa sanoudun irti kaiken tuon pimeyden voiman vaikutuksesta julkisesti. Joutukoon ne henkivallat ja voimat tässä maassa häpeän alaisiksi ja nöyryytetyiksi ja alasti riisutuiksi ja julkisen häpeän alle Jeesuksen nimessä ja Golgatan keskimmäisen ristin pyhän veren voittovoimassa. Jeesus Kristus lihaksi tullut Jumalan Poika kiitos kun kuolit Golgatan keskimmäisellä ristillä noittenkin edestä jotka ihmisiä diagnoosin perusteella jalustalle asettaa. Kiitos Jeesus kun pelastat ja vedät rakkaudessa puoleesi ja armahdat. Jeesuksen veri tulkoon kaikkien niitten päälle mitkä pimeydessä on ja kiitos Jeesus että siunaat kaikkia sairaita ja vammaisia ja armahdat heitä ja päästät heidät huonosti kohtelevien ihmisten kynsistä ja siunaat sekä Downeja että muitakin sairaita ja vammaisia kaikkia yhtä paljon, olipa diagnoosi sitten Down, skitsofrenia, verenvuototauti, Asperger, Autismi tai vaikka CP-vamma. Jeesus, ole armollinen ja varjele minutkin jatkossa ihmisiltä jotka kuvittelevat minun sairauteni johtuvan esim huonosta karmasta tai jälleensyntymisestä. Sinä Jeesus tiedät, että minulla ei ole ollut dellistä elämää ja että vain tämä yksi elämä jonka Jumala minulle antoi. Varjele Jeesus, ettei sitä enää pimeyden ihmiset tuolla tavoin pilkkaa ja joka tuolla asenteella on niin Jeesuksen nimessä ja Jeesuksen veressä sellaiset ihmiset pysyköön minun asioitten hoitamisesta kaukana. Jeesus siunaa kaikkia sairaita ja vammaisia olipa diagnoosi ihan mikä vaan ja ole armollinen myös lääkäreille ja hoitajille ja anna heillekin viisautta ja ymmärrystä ja hyvää tahtoa ja tekemistä. Amen.

Kommentit (9)

Vierailija
1/9 |
01.12.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

On tainnut koko tämän viikon lääkkeet jäädä ottamatta...

Vierailija
2/9 |
01.12.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

No vähintään tämän viikon voisi olla et jo pidemmältäkin ajalta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/9 |
01.12.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hm! Pitäisikö vammaisia syrjiä ja luokitella vähättelevästi? Hienoa jos heitä jotkut ovat kannustamassa. Uskontoasioita ei kanna kirkkojen ulkopuolella paljon puhua. Sitäpaitsi oletko nyt oikeassa paikassa töissä? Sen verran pelottavaa oli kyllä teksti. Please sano että se on julma provo.

Vierailija
4/9 |
01.12.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mistä muuten johtuu, että uskovaiset kirjoittavat kaikkein huonointa tekstiä? Eikö heillä riitä aikaa opiskeluun, eivätkö he käy kouluja ja saa yleissivistystä? Olen kyllä kuullut, että jehovia ei kannusteta opiskeluun, koska se kääntää ajatukset pois Jumalasta. Koskeeko siis muitakin uskovaisia? Aloittaja, oletko jehova? Uskovaisten blogitkin ovat usein sellaista siansaksaa, että saa parhaansa yrittää, että saisi mitään selvää.

Ja ap; sori, ei kukaan jaksa tuota lukea, ketään ei kiinnosta.

Vierailija
5/9 |
01.12.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ikinä kuullu. En. Tuo on sun yksityistä harhaoppia.

Vierailija
6/9 |
01.12.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="01.12.2013 klo 15:10"]Hm! Pitäisikö vammaisia syrjiä ja luokitella vähättelevästi? Hienoa jos heitä jotkut ovat kannustamassa. Uskontoasioita ei kanna kirkkojen ulkopuolella paljon puhua. Sitäpaitsi oletko nyt oikeassa paikassa töissä? Sen verran pelottavaa oli kyllä teksti. Please sano että se on julma provo. [/quote]

 

Onkohan se se palstan vakio-Asperger? Nyt ei kyllä tainnut puhua vauvoista mitään, mutta nuo Down-jutut saivat miettimään...

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/9 |
01.12.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Joko oot muuttanu Pohjanmaalle? Kun siellä Pohjois-Karjalassa kaikki on niin huonosti ja ihmiset tylyjä.

Vierailija
8/9 |
01.12.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Juu, olen myös nähnyt vastaavanlaista tekstiä täällä aikaisemmin. Tuo on kyllä sen tasoista tekstiä ettei sitä ikinä pysty matkimaan. Oikein kateeks käy. Mutta huh huh mikä ahdistus on ihmisen päässä jos toi ei ole oikea provo.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/9 |
01.12.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onko aihe suoraan Sarasvuon saarnasta? Ettei vaan olis?

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän kuusi kuusi