Tilanne
Tyhjän päältä omaan kotiin. Rahatilanne nolla. Vauva tulossa.
Suurin ongelma tällä hetkellä kuitenkin tyhjä tuleva koti. Mistä huonekalut?
Kaikki muu hoidossa.
t. sukulainen toista sukulaista auttamassa.
Kommentit (15)
Ei ihan uuden uutukainen todellakaan, mutta toimii... :)
Sain itse uuden juuri ja mietin, mitä tolla vanhalla teen...
tv-tasoa, olkkarin pyötää, sohvaa, patjoja, kirkahyllyä, keittiön pyötää, mattoja, lasten leluja, pinnasänkyä, hoitopyötää jne. jne
Lahjoitetaan osioon.
Vähän tietoja koneesta yms. esim. kuinka vanha, mistä...yms.
ei sossukaan kaikkea anna. Ne tarpeellisemmat vain ja silti jää melkoisen tyhjäksi kone.
Kannattaa katsoa kauppojen ilmoitustauluja yms. Keltainen Pörssi on täynnä käytettyjä huonekaluja ja lastentarvikkeita. kaikkea ei todellakaan aina tarvitse ostaa uutena. Kirppareilta löytyy vauvan vaatteita ja tarvikkeita. Hienoa, että oot tukemassa ystävääsi vaikeina aikoina!
netissä on muistaakseni erikseen annetaan palsta. samoin vauvan nettisivuilla ja kaksplussalla. Laita kauppojen seinille ilmoitus et otetaan vastaan vanhoja huonekaluja.
antaa ilmaiseksi niitä huonekaluja, joita myyvätkin. Mutta pitää olla oikeasti huono tilanne, muuten kehottavat ostamaan myymälöistään (ovat kyllä halpoja). Kierrätyskeskuksissakin voi tehdä ihan ok löytöjä.
jos kerkiät, niin paa mailia mulle aiti05 @ hotmail. com
Kerron sitten sulle tarkemmin, ok? :)
Ja niin, kone on Vantaalla, josta tarttis hakea...
sivuilla on myös välillä annetaan huonekaluja -ilmoituksia. Yliopistoväki muuttaa niin paljon. Pitää siis yleensä itse käydä hakemassa.
melkein kaikilla on jotain huonekaluja autotallin tai varaston perällä. Vois kokeilla mennä kierrätyskeskukselle ja pyytää jotakin tuojaa lahjoittamaan suoraan teille. Menisit vaan reippaasti kysymään tuojalta ennekuin ehtis viedä kierrätykseen sisälle et antaisko teille kun olis tarvetta. Sinnehän tulee tavaraa kokoajan.
Laita sinne ilmoitus, samoin KEltaiseen pörssiin laita ilmoitus vastaanotettavista tavaroista, Prisman/CM:n ilmoitustaululle sama ilmoitus, mene kysymään pelastusarmeijalta (antavat varmaan ilmaiseksi).
vaatteessa on sosetahroja, niin kellekään ei kelpaa.
Mä aina ihmettelen tota... Siis jos oikeesti tarttee, niin ei luulis paljon tahroilla olevan väliä. Samaten toi pesukone: jos sanotaan, että se on ehjä, niin mitä väliä merkillä?
Ihmiset on liian valikoivia... Vaikka ei ehkä pitäis, jos ei kerran ole varaa...
joku taso sentään.