Kuinka pitkä aika täytyy olla syömättä, jotta lenkki on "tyhjällä mahalla"
Siis tämä ns.rasvanpolttolenkki aamulla.
Entä toimiiko, jos syön aamulla klo 6 ja mene illalla klo 17 lenkille? Tuossahan on silloin jo 11 tuntia paastoa.
Kommentit (6)
Muutama tunti riittää siihen että vatsa on tyhjä. Mutta miksi ihmeessä tekisit noin? Päin vastoin kannattaa opetella juoksemaan tarvittaessa myös "täydellä" vatsalla, eli siten että on tunti pari ennen lenkille lähtöä syönyt, näin jaksaa paljon paremmin.
Älä juokse tyhjällä mahalla. Jos lähdet aamulla juoksemaan tyhjällä mahalla, on kroppa katabolisessa tilassa, eli ottaa energiaa omista lihaksista, eli rikkoo niitä. Haluatko menettää lihaksia?
Tyhjällä mahalla tehty aerobinen ei ole mitenkään välttämätön laihdutuksessa. Tässä asiallista pohdintaa aiheesta:
http://lihastohtori.wordpress.com/2013/02/17/tyhjalla-mahalla-aamuaerobinen-j/
Hullun hommaa, ap. Et jaksa juosta, voit jopa tuupertua matkan varrelle.
Tyhjällä mahalla juokseminen tarkoittaa sitä, että et ole syönyt pariin tuntiin ennen lenkkiä niin, että ruoka painaa ja alavatsaan alkaa pistää kesken lenkin. Ruuan sulamisessa on eroja jo senkin mukaan, MITÄ olet syönyt - raskas ateria kestää pidempään sulaa kuin kevyt - mutta se riittää, että ruoka on pilkkoutunut riittävästi mahassa niin, ettei se paina. Ruoka etenee paksusuoleen asti keskimäärin kahdeksassa tunnissa, joten mahassa se on jo aika velliä parissa tunnissa.
Kokeile, itsepä huomaat kokemuksen kautta, missä vaiheessa olosi on juostessa riittävän hyvä.
Missään nimessä ei kannata pantata noin pitkään ennen juoksemaan lähtemistä, siitä ei ole mitään hyötyä vaan pelkkää haittaa. Jos kunnolla hikoilet, se voi olla sydämelle jopa vaarallista - elimistösi kaliumtasapaino järkkyy ja voit saada rytmihäiriöitä.
Ei toimi tolleen päin, koska päivän aikana kulutat energiaa ja sulla olis hulluna nälkä ja väsy iltapäivään mennessä, olis epäterveellistä koko touhu. Mutta joo, tuskin on tarkkaan määritelty tuota "tyhjää vatsaa", mutta jos ihmiset keskimäärin nukkuu 8 tuntia ja syö iltapalan vaikka kaksi tuntia ennen nukkumaanmenoa, niin jotain kymmenisen tuntia siitä tulee.