Varaanko ajan yleislääkärille?
Eli kuukautisten kanssa on isoa häikkää ja se vaatii ehdottomasti lääkärissä käyntiä. Minulla ei ole vain hajuakaan, varaanko ajan ensiksi yleislääkärille joka sitten laittaa lähetteen eteenpäin tarpeen vaatiessa. Yritin googlella löytää tietoa, onko tässä kaupungissa (Porissa) erikseen julkisen puolen gynea tms. jolle voisi suoraan varata ajan mutta en löytänyt kuin naistentautien poliklinikan, eikä niidenkään sivuilla mainittu mitään. Tosin en ole varma, kuuluu vuorohäröt edes tuon piiriin.
Joo, olen aika kädetön näiden kanssa mutta en ole tähän ikään mennessä tarvinnut gynen palveluja.
Kommentit (10)
Ap taas.
Joo, menisin yksityiselle mutta siihen ei yksikertaisesti ole rahaa joten joudun tyytymään julkisen puolen lääkäriin.
On se harmi, että julkisella sua ei auteta. Yksityinen auttaa, mutta siihen ei ole monilla varaa. Köyhät joutuu kärsiä vaivojensa kanssa.
Ap, saat sinä apua julkiseltakin puolelta. Varaa vaan alkuun aika ihan yleislääkäriltä, niin tarvittaessa sinut ohjataan kyllä spesialistille.
Ap taas.
Kiitos kovasti vastauksista.
Olen kyllä ihan varma, että avun saa julkisellakin puolella. Voi olla että toiminta on vain vähän hitaampaa kuin yksityisella. Tai näin olettaisin mitä olen lukenut julkisen puolen jonoista sun muista.
Niin mielelläni olisin mennyt yksityiselle mutta katsottuani hintoja, ei vain ole varaa. Jos tulisi vain pelkkä käyntimaksu (noin 50e) niin sen kanssa ei olisi suurempia ongelmia. Mutta aivan taatusti tulee lisäkokeita ja niistä sitten kertyykin hintaa.
Mutta pitääpä soitella huomenna tuonne lähimmälle terveysasemalle ettei tarvitse kauempaa murehtia, mistä nämä vuotohäröt oikein johtuvat.
Jos ei ole varaa yksityiseen niin sitten varaat yleislääkärille jolta saat lähetteen tarvittaessa lähetteen gynelle. Kysyn ihan varmuuden vuoksi, että oletko opiskelija? sillä myös YTHS:lla on gynejä.
tuo 50e hinta jonka laitoit yksityisestä gynestä on yleislääkärin hinta kelakorvauksen jälkeen, jos menet yksityiselle gynelle saat varata pelkkään vastaanoton maksuun 70-100e riippuen ajasta, siihen päälle sitten vielä labrat, ultrat jne...
nimim.yksityisen vastaanottohoitaja
Mä kävin juuri yksityisellä, (käyn aina), ja lääkärimaksun päälle tuli ultra ja maksoin huimat 115e..... että ei se nyt kuulkaa NIIN kallista ole, että ei voi kerran kahteen vuoteen vaikka siellä käydä.
Terveyskeskukseen vaan, saatat hyvinkinsaada avun jo sieltä eikä mitään gyneä tarvita. Kyllä niillä lääkäreillä on koulutus, pidetäänhän suuressa osassa terveyskeskuksia ehkäisyneuvolaakin.
-terveyskeskuksessa työskentelevä sairaanhoitaja
En huomannut, oliko kukaan maininnut, että terveyskeskuksen lääkäri lähettää sinut tarpeen vaatiessa gynekologille, joka työskentelee paikallisessa sairaalassa. Sinua ei lähetetä osastolle, vaan poliklinikalle, jolloin maksat vain poliklinikkamaksun. Eli ei tule kalliiksi.
Mene suoraan yksityiselle gynelle.