Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

pitkittyneet menkat

Vierailija
18.07.2006 |

onko kellään ollu riesana liian pitkiks venyneitä menkkoja?

Menkat alko tiputtelulla 1.7 ja edelleen vuotaa, nyt ihan kunnolla...



Kipuja ei oikein ole, vuotaa vaan ja se alkaa ottaan kaaliin....



oisko mistään apuja, voiko esim teroluteja syyä, saiskoha niillä tilanteen rauhottumaan...



Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
18.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

sun täytyy kyllä mennä lääkäriin, jos sua ei ole asian tiimoilta tutkittu. Yleisimpiä syitä pitkittyneeseen vuotoon on tulehdukset, myoomat, polyypit, kilpirauhasen vajaatoiminta yms muitakin syitä on.



Pitää katsoa hemppa ja trombosyytit verestä, ottaa infektionäytteet, mahd papa, ultrakin on hyvä ottaa, jos mahdolllista.



Hoitona on syyn hoito, jos mitään syytä ei ole , niin annetaan esim estrogeenia ja progestiinia tms.

Vierailija
2/3 |
18.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

et mul on pco ja viime menkat on ollu huhtikuun lopulla... Joten voiko ny johtuu sit vaan siitä yksinkertasesta syystä et limakalvoa on vaan ollu niin paljon et kestää kauan ku se vuotaa pois?



ap ku ei jaksais taas lähtee lääkäriin...

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
18.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ensin ne alkaa tiputteluvuodolla ja muutaman päivän päästä alkaa vasta kunnon menkat. Mulla on endo ja luin et siihen voi liittyä tälläistä.