Saako työaikana vaihtaa vaatteita?
Kertokaas kaikki joilla on kokemuksia erilaisista töistä, paikoista. Voiko työt lopettaa esim. viittä vaille tasan, lähteä pukukopille. Vai pitääkö olla ihan tasaan ja sitten vasta saa lähteä pukemaan?
Miehen työpaikalla saa lähteä valvomosta vasta kun työaika minuutilleen loppuu. Sitten vasta lähdetään suihkuun ja vaihtamaan omia kamppeita päälle. Minusta sinänsä tyhmää kun ajatellaan että työpäivän aikana joutuu likaisiin hommiin, ei voi lähteä ilman suihkussa käymistä kotiin ja sitten kuitenkaan ei yhtään jousteta pesulle lähtemisessä...
Kommentit (35)
No sen voit ajatella sen vaikka niin, että nyt palkka on vähän isompi kun vaatteiden vaihto pitää hoitaa omalla ajalla niin se kompensoituu siinä. Jos työvaatteiden vaihto kuuluisi työaikaan, voisi tuntipalkka olla matalampi. Meillä muutettiin tuota systeemiä jossain vaiheessa niin, että ensin tällaiset ns. valmistelevat toimenpiteet hoidettiin työaikana, nykyisin työajan ulkopuolella, mutta palkaa korjattiin sen vuoksi vähän ylöspäin.
tiedän työpaikan jossa työnantaja peräti velvoittaa käymään saunassa jonne lahdetään n. tuntia ennen työajan päättymistä
Riippuu työpaikasta. Lisäksi joillain käy niin, että työajalla tehtynä pesu kestää 30 min, omalla ajalla 10 min...
Miten teillä muilla, oletteko työpisteellä minuutilleen sovitun ajan?
Työaika ekalla alkaa klo 8, jolloin ekan pitää olla töissä ja kone auki, eli n 7.30. Seuraava tulee klo 8.30, hänen pitää laittaa kone päälle viim klo 8.30. Kun kaikki joustaa, saamme vapaapäivän joulukuussa, ns joululahjojen ostovapaa. Kun tulen klo 8 vuoroon, laitan tullessa koneen päälle, eli vieressä ei tarvi päivystääkun ohjelmat pyörii. Otan takin pois, laitan kahvin tippumaan jne. Koneen ääressä olen viim 7.58 ja se riittää. Yleensä paljon aikaisemmin.
Yleensä työaika alkaa silloin, kun se on merkitty. Ja silloin tehdään myös eka työtehtävä. Vaatteet siis on vaihdettu ennen sitä, mutta mikäli vuoron alussa pitää esim. käynnistää tietokone, sen saa laittaa käyntiin vasta silloin, kun työvuoro alkaa. Mikäli koneen pitää olla jo päällä, kun työvuoro alkaa, laitetaan työvuoro alkamaan aiemmin.
Eli töitä, mitään töitä, ei tarvitse tehdä työajan ulkouolella, mutta esim. työvaatteiden vaihto ei ole työtehtävä.
Meillä autokorjaamossa on sovittu paikallisesti, että työaikaan kuuluu 5 min ns."käsienpesuaika". Eli jos työvuoro loppuu klo 17 niin 5 min ennen ollaan pukukopissa vaihtamassa vaatteita.
Edellisessä työpaikassa sai lähteä vaihtamaan vaatteita puoli tuntia ennen työajan päättymistä mikäli annetut työt oli hoidettu huolella, mutta piti sitten ottaa se riski, että saattaa vielä joutua omissa tamineissaan jotain työhön liittyvää tekemään. Ulos ei saanut kuitata minuuttiakaan etuajassa.
Nykyisessä työssä kukaan ei ole kyttäämässä milloin vaihdan vaatteita tai koska töistä poistun. Töistä saa lähteä kotiin, kun pakolliset työt on tehty. Kuka sitten kehtaa kotiin lähteä onkin sitten omantunnon kysymyksiä. Itse teen töitä siihen asti, että on noin vartti työaikaa jäljellä ja sitten lähden kotiin, työtoveri on saattanut karata jo tuntia aiemmin.
Se omassa työssä sovellettava työehtosopimus on pumaska, josta nämä tiedot löytyvät. Yleispäteviä ohjeita ei voi antaa. Kannattaa myös tarkistaa luottamusmieheltä, onko paikallisesti sovittu jotain muuta.
Työehtosopimus kun on minimisopimus, jota paremmin voidaan kyllä sopia paikallisesti.
Monissa töissä on "vuoronvaihto" ja raporttiaika, joten kun seuraava on tullut töihin ja raportti annettu, sitten edellinen saa lähteä töistä vaihtamaan vaatteita.
Ei kuulu meillä vaatteidenvaihto työaikaan.
Hoitoalalla työvaatteiden vaihto on omaa aikaa. Kun työvuoro alkaa klo 7, se tarkoittaa sitä, että työpisteessä on oltava klo 7, työvaatteet päällä. Meillä on muuten oikein kellokortit jotka saa luonnollisesti leimata aamulla vasta kun työvaatteet on päällä ja iltapäivällä ennen omien vaatteiden päälle laittoa (ja uskokaa pois, tätä vahdataan!).
Meillä kaupassa työvaatteiden vaihto ei kuulu työaikaan. Jos kulkee omalla autolla, työvaatteilla saa mennä kotiin, muuten ne pitää vaihtaa työpaikalla.
Entä hoitoalalla leikkaussali? En ole alalla mutta mulla oli se käsitys, että omat vaatteet ensin omalla ajalla sairaalanvaatteisiin, ja sitten vielä työajalla ne varsinaiset leikkaussalivaatteet, vai miten?
Työehtosopimus sen todella määrittää ja käsittääkseni se vaikuttaa, voiko työvaatteissa mennä suoraan vaikka kauppaan. Esim. sairaanhoitajan vaatteissa voi, varsinkin kotisairaanhoitaja, mutta leikkaussalivaatteissa ei voi.
Meillä ei edes lähdetä kotiin, ennenkuin päivän työt on tehty, meni siinä sitten miten kauan tahansa. Vaatteita voi kyllä vaihtaa vaikka 100 kertaa päivässä, jos haluaa. Autonkuljettajan arkea.
[quote author="Vierailija" time="06.10.2013 klo 11:51"]
Hoitoalalla työvaatteiden vaihto on omaa aikaa. Kun työvuoro alkaa klo 7, se tarkoittaa sitä, että työpisteessä on oltava klo 7, työvaatteet päällä. Meillä on muuten oikein kellokortit jotka saa luonnollisesti leimata aamulla vasta kun työvaatteet on päällä ja iltapäivällä ennen omien vaatteiden päälle laittoa (ja uskokaa pois, tätä vahdataan!).
[/quote]
Onko tää näin? Monesti oon kuullut, että koska aamulla sun täytyy olla työpaikalla n. 6.50 ehtiäksesi vaihtaa vaatteet ja töröttää osastolla tasan klo 7.00, saat sitten iltapäivällä lähteä vaihtamaan vaatteita klo 14.50 eli työajalla. Onko tää joku sopimusasia, vai vaihteleeko ihan työpaikan mukaan? Vaiko ihan virallisesti näin, että vaatteiden vaihto tapahtuu omalla ajalla, vaikka työvaatteet on pakolliset?
[quote author="Vierailija" time="06.10.2013 klo 10:55"]
tiedän työpaikan jossa työnantaja peräti velvoittaa käymään saunassa jonne lahdetään n. tuntia ennen työajan päättymistä
[/quote]
Ja tämä on porttola.
Kaikkialla missä minä oon ollut niin ehdottomasti pitää olla valmis aloittamaan työt kun vuoro alkaa. Työvaatteiden vaihto, suihkut yms on tehtävä ihan omalla ajalla. Tietty..
Riippuu mitä työsopimuksessa lukee. Yleinen käytäntö on että työvaatteiden vaihto ei kuulu työaikaan.