lainojen periytyminen, apua!
Aviopuolisoilla on 2 yhteista lasta eika testamenttia. Aviopuolisot omistavat yhdessa omakotitalon seka lisaksi kumpiki osuuden omien vanhempiensa talosta (yht. siis heilla on osuuksia kolmessa kiinteistossa). Miehen vanhempien koti on huomattavasti kalliimpi.
Miehella on velkaa 15000 euroa luottokortilla ja 10000 euroa omalle nimelle otettua asuntoluottoa, jota on kaytetty yhteisen talon remontoimiseen.
Vaimolla on 5000 euroa Visalla ja 7000 euroa Mastercardilla.
Vaimo kuolee eika mies vaadi hyvitysta siita etta hanen omaisuutensa on isompi. Kateista ei ole. Omaisuus siis jaetaan puoliksi ja lapset perivat taman mutta...
Perivatko lapset puolet kaikista veloista vai vain puolet vainajan veloista?
Kommentit (36)
no perintöä ei ole pakko ottaa vastaan.
mutta kuka sä tässä olet?
Joko nyt kaikkien päähän vihdoin menisi että suomessa velat eivät periydy! Vainajan kuolinpesästä maksetaan mitä voidaan.
perunkirjoitus pitää järjestää ja perinnöstä voi tämän jälkeen kieltäytyä. Siis siitä velasta.
Velat ei periydy, ne maksetaan ensin ja perintö jaetaan vasta sitten. Kukaan ei peri mitään hengissä olevalta, mies saa pitää velkansa ihan itse, jos ne ovat hänen nimissään.
joopa joo mutta kun perukirja on tehty ja kiinteistoja ei aiota myyda niin jonkunhan ne lainat ja luottokortit pitaa maksaa. Pesassa ei ole kateista. Nyt vaan kiinnostaa kuka maksaa ja kuinka paljon eli kuuluuko lapsille maksettavaksi lain mukaan
a) vain aidin velat
b) kaikista yhteenlasketuista veloista puolet?
En kaipaa vittuilua vaan apua enka netista loyda tahan vastausta.
[quote author="Vierailija" time="30.09.2013 klo 20:26"]
Ei kai velat periydy?
[/quote]
Jos ottaa vastaan vainajan omaisuuden niin ottaa myös velat. Eli tavallaan ne periytyvät. Kuolinpesän voi myös hakea konkurssiin jos velkoja on enemmän kuin omaisuutta. Muutoin oletetaan, että ne vainajan velat maksetaan myymällä tämän omisuutta ja perilliset sitten jakaa sen mitä jää jäljelle.
Ei kai kukaan oikeasti kuvittele, että perilliset saa pitää esim. vastaostetun omakotitalon ja sitä vastaan otetun laina voi jättää maksamatta?
voiko siis tosiaan olla niin, etta miehen ja naisn kaikki omaisuus lasketaan yhteen ja puolet tasta kuuluu lapsille mutta velkojen osalta lapsille kuuluukin vain aidin velat?
9 on oikeassa mutta entas miten ne velat jakautuu?
luitko vitonen ton ap:n tilanteen? Tollo!
[quote author="Vierailija" time="30.09.2013 klo 20:33"]
joopa joo mutta kun perukirja on tehty ja kiinteistoja ei aiota myyda niin jonkunhan ne lainat ja luottokortit pitaa maksaa. Pesassa ei ole kateista. Nyt vaan kiinnostaa kuka maksaa ja kuinka paljon eli kuuluuko lapsille maksettavaksi lain mukaan
a) vain aidin velat
b) kaikista yhteenlasketuista veloista puolet?
En kaipaa vittuilua vaan apua enka netista loyda tahan vastausta.
[/quote]
Jos isä ei halua tasinkoa, niin lasketaan yhteen koko pesän omaisuus, vähennetään sen arvosta velat ja jaetaan tasan.
Mutta huom!, laina on aina ottajansa eli isä ei pääse lainoistaan eroon jättämällä tasingon käyttämättä vaan ne lainat jäävät isälle, hän saa vastaavasti isomman osan koko pesästä (eli sen lainojen määrän verran).
Perilliset voivat vaatia oman osuutensa äidin "osakiinteistöstä" eli vaatia, että se kuolinpesä puretaan ja sieltä saavat rahaa sen verran, että saadaan lainat maksettua. Tai vastaavasti sen isänpuoleisen osuuden, jos isä haluaa pitää talon itsellään.
ok siis lesken velat eivat periydy mutta jos joskus joku kiinteistoista myydaan leskelle kuuluu isompi osa myynnista saaduista tuloista?
Entas hautajaiskulut kun pesassa ei ole kateista eika mitaan haluta myyda nyt? Kuuluvatko ne vain lapsille vai seka lapsille etta leskelle (joka suunnitteli ja jarjesti hautajaiset)?
Periaatehan on se että avioliitossa omaisuus ja velat ovat henkilökohtaisia. Paitsi jos ne on otettu perheen hankintoihin. Joten tuo miehen asuntoluotto vois mennä puoliksi, jos se todella on mennyt yhteiseen asuntoon. Luottokorttivelat on sitten asia erikseen, mihin ne on otettu, mitä niillä on hankittu. Ne voivat siis olla joko täysin henk. kohtaisia tai yhteiseksi velaksi laskettavia. Vaikea sanoa näillä tiedoilla. Jos veikata pitäisi niin sanoisin, että lapsille tulee maksettavaksi äitinsä luottokorttivelat ja puolet miehen asuntoluotosta. Mies maksaa omat luottokorttivelkansa ja puolet asuntoluotosta. Tai voidaan sopia että lapset maksaa äidin velat ja isä omansa. Tai voidaan riidellä veloista ja selvittää mihin ne rahat on menneet ja kuka maksaa.
13 muokin kiinnostaa vastaava tapaus... onko linkkia.
ap tassa. Riidella ei haluta mutta kukaan ei tietty halua maksaa enempaa lainoista kun on pakko.
AP:lle tarkentava kysymys. Mitenkäs nuo isän ja äidin puolikkaat talon omistukset vanhempiensa kanssa. Ilmeisesti ovat saaneet omistukset perintöinä jos näin niin onko ne tullut testamentilla ja onko siinä ehtoja esim. siitä onko saajan puolisolla avio-oikeutta näihin ? Nämäkin voisivat vaikuttaa perinnön jakoon.
Ilmeisesti avioehtoa ei tässä liitossa ollut ?
kaikki lainat on silti maksettava
ei pääse eroon.
Sinänsähän nuo velat on suht pieniä suhteessa omaisuuden arvoon eli ei tuosta nyt vaikeaa asiaa pitäisi tulla.
ei ole testamenttia ollut isovanhemmillakaan eika kellaan avioehoja. Mies ja vaimo omistavat siis edesmenneiden vanhempiensa taloista osuudet (kumpikin omien sisarustensa kanssa).
Teepä itse läksysi. :)